Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10: build 1049 to nie tylko Project S...

Windows 10: build 1049 to nie tylko Project Spartan

Microsoft opublikował dziś w nocy nową kompilację Windows 10: Technical Preview. Wersja o numerze 10049 miała różnić się od 10041 jedynie obecnością przeglądarki Project Spartan. Okazuje się, że nie jest to do końca prawdą, a Microsoft po cichu wprowadził kilka pomniejszych zmian. Dotyczą one głównie kosmetyki interfejsu, choć przy okazji znajdziemy też nowości funkcyjne.

Odchodząc od nomenklatury Modern/Metro, Microsoft poczynił też zmiany wizualne, przypieczętowując nadejście ery aplikacji Windows ("Windows apps"). Możemy to zauważyć w aplikacjach, takich jak Kalkulator, Alarmy i zegar czy Rejestrator głosu. Na poniższych zrzutach ekranu zobaczycie, że dość istotnej zmianie uległy ich schematy kolorystyczne. Czarne tło zostało zastąpione odcieniami szarości, nawiązującym do klasyki Windows. Z paska tytułowego zniknęła też ikonka, odpowiedzialna za przenoszenie aplikacji w tryb pełnoekranowy.

Alarmy

Kalkulator

Kolejne zmiany w stosunku do builda 10041 dotyczą ikon w aplikacji Ustawienia. Część z nich została nieznacznie zmodyfikowana pod względem kształtu, a wszystkie także pod względem kolorystycznym. Zmiany najlepiej zobrazuje poniższe porównanie:

Ustawienia

Przejdźmy teraz do nowości funkcjonalnych. W menu Start pojawiła się nowa aplikacja o nazwie "Bio Enrollment" (na zrzucie ekranu poniżej). Choć próba jej uruchomienia kończy się niepomyślnie, niektórzy twierdzą, że ma ona związek z Windows Hello - systemem, wykorzystującym nowoczesne metody uwierzytelniania, takie jak identyfikacja odcisków palca lub siatkówki oka.

Bio Enrollment

Wreszcie ostatnia z zaobserwowanych nowości dotyczy listy szybkiego dostępu, a dokładniej - listy niedawno używanych elementów w Eksploratorze plików. W menu kontekstowym, dostępnym po kliknięciu pliku prawym przyciskiem myszy, pojawiła się opcja "Remove from Quick access", która pozwala usunąć plik z takiej listy:

Quick access

Są to - póki co - jedyne nowości, o których nam wiadomo. Jeśli zauważyliście coś interesującego w buildzie 10049, nie zapomnijcie dać nam cynku w komentarzach!

Krzysztof Sulikowski
31 marca 2015, 21:24
3 075
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
31 marca 2015, 21:24
3 075
OdsłonyKomentarze

A czy Media Center zostanie przekonwertowane w pełnoprawną "Windows app", czy nadal będzie działać na tych samych niewygodnych koncepcjach zwykłego programu exe?
kk, 31 marca 2015, 23:31
http://answers.microsoft.com/en-us/insider/forum/insider_wintp-insider_store/media-center-for-windows-10/2ca50079-35cb-4edd-acf3-3f0556596c78 - na razie brak jakichkolwiek konkretnych zapowiedzi.
KS, 1 kwietnia 2015, 00:28
Jest też już Start10 Stardock-a. Czyli Windows 10 jest już używalny.
jw, 1 kwietnia 2015, 01:33
c.d. i do tego można się szybko przełączać miedzy Start siódemkopodobnym a dziesiątkowym.
jw, 1 kwietnia 2015, 01:35

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.