Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 z nowymi metodami kompresji plików...

Windows 10 z nowymi metodami kompresji plików

Windows 10 będzie systemem pod wieloma względami różnym od swoich poprzedników. Jako że trafi nie tylko na platformę PC, ale też na słabsze urządzenia mobilne, takie jak tablety i telefony, jego twórcy muszą wykazać się pewną elastycznością. W celu osiągnięcia kompromisu między mocą, wydajnością i kompaktowymi rozmiarami plików wśród wszystkich możliwych urządzeń, Windows Storage and Deployment Team dokonał istotnych zmian w systemie zarządzania plikami.

Kompresja plików nie specjalną nowością, gdyż stała się standardem już w czasach Windows XP. Od tego czasu możliwości systemów kompresji nie zaliczyły jakichś przełomowych ulepszeń, za to z pewnością w ciągu tych lat poprawiła się technologia, która tymi procesami zarządza. Windows 10 nadal będzie wykorzystywać techniki kompresji, aby zwolnić miejsce na dysku, jednak tym razem użyje wydajniejszego algorytmu kompresji plików. Zamiast kompresować wszystko jednym sposobem, Windows 10 oceni, czy pliki, wymagają kompresji, bazującej na CPU i pamięci RAM. Jeśli kompresja plików lub aplikacji okaże się konieczna, system ustali, jak wiele może skompresować bez zauważalnego wpływu na wydajność urządzenia.

Kompresja

Kolejną częścią strategii Microsoftu będzie wdrożenie znacznie inteligentniejszej i skuteczniejszej metody odzyskiwania. Przykładowo, Windows 8/8.1 wykorzystuje oddzielny obraz odzyskiwania, który zabiera trochę cennego miejsca na dysku. W systemie Windows 10 funkcje "Odśwież" i "Reset" będą przywracać system, korzystając z systemowych plików uruchomieniowych (runtime). Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko miejsce na dysku, ale również czas - użytkownik nie będzie zmuszony zaczynać od początku i instalować aktualizacji. W przypadku wystąpienia bardzo poważnego problemu użytkownik będzie mógł stworzyć zewnętrzny nośnik odzyskiwania na przykład w formie awaryjnego pendrive'a.

Oszczędzanie pamięci dyskowej i operacyjnej jest szczególną bolączką posiadaczy słabszych urządzeń. Windows 10, który trafi do komputerów, tabletów i telefonów komórkowych, w pewnym stopniu odciąży ich zasoby, by zapewnić równowagę między wydajnością a kompresją. Na ile usprawni to pracę tych urządzeń? Tego dowiemy się dopiero w przyszłości. Poprawę wydajności powinni odczuć zwłaszcza posiadacze starszych urządzeń z Windows 7 i 8/8.1, którzy zmodernizują je do Windows 10.

Krzysztof Sulikowski
17 marca 2015, 22:09
3 197
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
17 marca 2015, 22:09
3 197
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.