Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft Azure w liczbach - nieoficjalne dan...

Microsoft Azure w liczbach - nieoficjalne dane

Mówiąc o platformie Azure, Microsoft rzadko posługuje się dokładnymi liczbami. Wiele osób pyta, ile na prawdę klientów korzysta z usług Azure oraz jakie przychody z tego tytułu osiąga Microsoft. Odpowiedzi udzieliły anonimowych źródła, przywołując przy tym interesujące wnioski, płynące z bliskiej obserwacji działań firmy.

Jak twierdzą owe źródła, główny problem Microsoftu polega na "użyciu" chmury. Wielu przedsiębiorców, którzy zarejestrowali się w usłudze, praktycznie z niej nie korzysta. Microsoft ma więc zachęcać swoich sprzedawców do nakłaniania klientów, by ci aktywnie korzystali z chmury. Sprzedawcy ci mogą korzystać z różnych technik promocji, takich jak oferowanie punktów do wykorzystania w usługach premium. Poniżej zestawione liczby sugerują, że taktyka działa, a Microsoft poważnie myśli o swoich wieloletnich klientach korporacyjnych. Przywołane przez anonimowe źródła (podające się za pracowników Microsoftu) liczby przedstawiają się następująco:

  • Azure wygenerowało dla Microsoftu ogółem 1 mld dolarów przychodów na całym świecie od 2011 roku.
  • Od 2011 roku ponad 3000 firm dodało Azure do swoich kontraktów korporacyjnych. Znaczący odsetek spośród owych 3000 klientów nie używa Azure w ogóle, lub porzucił je po określonym czasie użytkowania.
  • W samym tylko USA od 2011 roku 70% przychodów z Azure pochodzi od klientów nie korzystających z żadnych usług. "Mniej niż 20% naszych klientów generuje prawie 80% naszych przychodów" - mówią źródła - "Zdecydowana większość zapasów Azure pozostaje niewykorzystana."
  • W 2014 r. wspomniane "użycie" zasobów uległo widocznej poprawie. Spośród ponad 70 mln dolarów, pochodzących z umów korporacyjnych z Azure (w samym tylko USA), firmy wykorzystały zasoby na łączną sumę 47 mln dolarów. Oznacza to, że "konsumpcja" w zeszłym roku wzrosła do poziomu 67%.

Microsoft Cloud

Doniesienia te skomentował rzecznik prasowy firmy: "Obserwujemy silne wykorzystanie usług Microsoft Cloud przez przedsiębiorstwa różnej wielkości. Ponad 60% klientów Azure korzysta z co najmniej jednej usługi premium, jak choćby streaming mediów w mobilnych pakietach firmowych." Microsoft przyznaje też, że jego platforma w chmurze jest na dobrej drodze do stania się biznesem wartym 5,5 miliarda dolarów, a bieżący kwartał może stać się szóstym z kolei, zaliczającym trzycyfrowy wzrost procentowy przychodów. Według niektórych analityków przychody Microsoftu z tytułu Azure mogą wkrótce pokonać Amazona, a to ze względu na ich wykładniczy wzrost, utrzymujący się od wielu miesięcy.

Na koniec być może warto przywołać jeszcze dane liczbowe, które udostępnia Microsoft. Jak zobaczycie na grafice powyżej: ponad 10 tysięcy użytkowników dołącza do Azure każdego tygodnia. Azure posiada 1 200 000 baz danych SQL, ponad 30 trylionów obiektów, 350 mln użytkowników Active Directory, ponad 2 miliony deweloperów zarejestrowanych w Visual Studio Online, ponad 18 miliardów uwierzytelnień Active Directory tygodniowo oraz ponad 60% użytkowników korzystających z wysokopoziomowych usług.

Krzysztof Sulikowski
16 marca 2015, 13:13
1 901
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
16 marca 2015, 13:13
1 901
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.