Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Usługi w chmurze Microsoftu zgodne ze standar...

Usługi w chmurze Microsoftu zgodne ze standardami ISO

Microsoft żyje z głową w chmurach od czasu, gdy Satya Nadella ogłosił "cloud first, mobile first" głównym priorytetem firmy. Dewiza ta uwzględnia również wysokie standardy bezpieczeństwa. Okazuje się, że Microsoft Azure jest pierwszą platformą w chmurze, spełniającą wszystkie normy ISO/IEC 27018, uwzględniające poziom prywatności w serwerach tego typu.

Zestaw norm ISO 27018 został opublikowany 30 lipca 2014 r. przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną jako komponent dla standardu ISO 27001. Określa on poziom ochrony danych osobowych (PII) w publicznych chmurach. Dostawcy usług w chmurze (CSP), wdrażający standard ISO/IEC 27018, muszą spełnić 5 punktów:

  • Przyzwolenie: Dostawca nie może wykorzystywać otrzymanych danych personalnych w celach reklamowych i marketingowych, chyba że zostanie mu to wyraźnie zlecone przez klienta. Ponadto klient musi mieć zapewnioną możliwość korzystania z serwisu bez konieczności wyrażania zgody na takie użycie jego danych.
  • Kontrola: Klient otrzymuje jasne informacje na temat tego, w jaki sposób używane są jego dane.
  • Przejrzystość: Dostawca musi informować klienta o miejscu, w którym przechowywane są jego dane, oraz w jasny sposób oświadczyć, w jaki sposób dostawca i [jeśli istnieją] podległe podmioty obchodzą się z nimi.
  • Komunikacja: W razie naruszenia [struktury czy norm] dostawca powinien powiadomić klientów i zachować niezmienione zapisy incydentu oraz metod, jakimi na niego odpowiedział.
  • Niezależny doroczny audyt: Pomyślne zewnętrzne audyty, potwierdzające zgodność dostawcy ze standardem oraz będące podstawą do zaufania klienta. By pozostać w standardzie, dostawca musi poddać się takiej rewizji każdego roku.

Azure

Certyfikat zgodności platformy Microsoft Azure z powyższym zestawem norm został wydany przez British Standards Institution. Microsoft ujawnia więcej szczegółów na temat standardu. "Norma ISO 27018 zapewnia środki kontroli dotyczące kwestii specyficznych dla ochrony identyfikowalnych danych osobowych w usługach w chmurze publicznej. Funkcje kontroli ISO 27018 zabraniają na przykład używania danych klientów w celach reklamowych i marketingowych bez ich jawnej zgody. Ponadto norma ISO 27018 określa wyraźne wskazówki dla dostawców usług w chmurze dotyczące zwracania, przekazywania i/lub bezpiecznego usuwania danych osobowych klientów przestających korzystać z ich usług oraz wymaga od dostawców ujawnienia podległych podmiotów przetwarzających dane przed zawarciem umowy z klientem i natychmiastowego informowania klientów o nowych podległych podmiotach przetwarzających dane, aby umożliwić klientom zakwestionowanie lub zakończenie umowy." - czytamy na stronie Centrum zaufania systemu Microsoft Azure.

Azure nie jest jedyną marką Microsoftu, zgodną z pięcioma punktami standardu ISO/IEC 27018. Został on także wdrożony do usług Office 365, Dynamics CRM Online i Microsoft Intune.

Krzysztof Sulikowski
16 lutego 2015, 22:48
2 030
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
16 lutego 2015, 22:48
2 030
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.