Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Poglądowy Windows 10 na razie tylko dla wybra...

Poglądowy Windows 10 na razie tylko dla wybranych modeli smartfonów?

Windows 10 dla smartfonów w prawie finalnej wersji jest już testowany przez Microsoft i zamknięte grono partnerów. To już więc kwestia tygodni lub nawet dni, nim pierwsza publiczna beta systemu zostanie udostępniona Windows Insiderom. Tu pojawia się pytanie, które smartfony z Windows Phone 8.1 zdołają ją przyjąć? Naszą niepewność rozwiał nieco wiceprezes działu systemów operacyjnych w Microsoft, Joe Belfiore.

Windows 10 na pewno zawita na najlepiej sprzedającym się Windows Phonie w historii - Lumii 520. Belfiore ogłosił na Twitterze: "Hej wszyscy: pracujemy nad Win10 dla 512 MB, wliczając w to model 520. Naszą ambicją jest uczynienie #Win10 dostępnym dla tych urządzeń, jednak funkcjonalności mogą się różnić".

Jest już więc jasne, że uruchomimy Windows 10 na urządzeniach wyposażonych w mniej niż 1 GB pamięci RAM. To dobra wiadomość dla posiadaczy niskobudżetowych smartfonów. Jakie ograniczenia miał na myśli Belfiore? Tego jeszcze nie ustalono. Część 'zasobożernych' funkcjonalności Windows 10 może zostać w słabszych urządzeniach wyłączona lub ograniczona. CVP działu systemów operacyjnych w Microsoft zapowiada także, że nie wszystkie smartfony otrzymają dostęp do nowego systemu w tym samym czasie:

"Różnić się może także czas [wydania systemu] dla poszczególnych telefonów. Gdy po raz pierwszy uruchomimy program insider, będzie on dostępny dla pewnego zbioru telefonów. Reszta dołączy później" - pisze Belfiore. Jest to spora zmiana w stosunku do poglądowych wersji WP. Kompilacje z serii Windows Phone Developer Previews trafiały bowiem do wszystkich urządzeń równocześnie. Pozostaje jeszcze kwestia daty wypuszczenia pierwszej kompilacji beta:

"Jesteśmy na dobrej drodze, by build Insider zadebiutował 'w lutym', jak mówił Terry podczas eventu 21 stycznia. Musimy jednak najpierw ukończyć wewnętrzne testy, nie poddawajcie się!" - tweetuje Belfiore. Data pierwszej publikacji mobilnego Windows 10 stoi więc nadal pod znakiem zapytania. Microsoft z pewnością chciałby dotrzymać słowa danego podczas konferencji Windows 10: The next chapter. Niemniej firma zastrzega, że pomyślne ukończenie wewnętrznych testów będzie tu sprawą kluczową.

Jak twierdzą anonimowe źródła, część testerów, która otrzymała kopię buildów 12492 / 12493, nie była w stanie jej poprawnie zainstalować na swoich smartfonach. Można więc przypuszczać, że Windows 10 nie osiągnął jeszcze zadowalającego poziomu kompatybilności z szeroką gamą urządzeń. Dlatego też lepszym rozwiązaniem wydaje się usunięcie tego problemu jeszcze wewnątrz firmy, niż danie tysiącom Insiderów powodu do narzekań...

Krzysztof Sulikowski
10 lutego 2015, 15:20
2 490
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
10 lutego 2015, 15:20
2 490
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.