Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

W przyszłości chmura wspomoże Twoje leczenie

W przyszłości chmura wspomoże Twoje leczenie

Microsoft podczas tegorocznego Super Bowl rozpoczął nową medialną kampanię, której motyw przewodni brzmi "Empowering You" (Inspirując Cię). Powstały w jej ramach spot wideo nakreśla spektrum możliwości chmury, z których może skorzystać medycyna. W wywiadzie, udzielonym dla Microsoftu, zespół naukowców z Virginia Tech tłumaczy, jak technologia Microsoft Cloud przyczynia się do rozwoju nowoczesnej medycyny.

Dzięki mocy obliczeniowej chmury Microsoft Azure możliwe jest uzyskanie znacznego postępu w badaniach medycznych. W zaprezentowanym wideo widzimy przykład takiego zastosowania. Jak mówi prof. Wu Feng, szukający lekarstwa na raka: "Dotychczas sekwencjonowanie i przeanalizowanie genomu zajmowało do dwóch tygodni. Dzięki chmurze Microsoftu możemy ich przeanalizować setki... dziennie." Obliczenia w chmurze mogą stać się dla nauki przełomowe. Feng i jego zespół z Virginia Tech opracowali zestaw narzędzi dla badaczy i pracowników medycznych, które zostały nakierowane na poszukiwanie leku na raka, toczeń i inne złośliwe schorzenia.

"Wiele ośrodków badawczych, koledżów i uniwersytetów nie posiada dostępnych-na-żądanie zasobów superkomputerów, które umożliwiają analizowanie ogromnych ilości zsekwencjonowanych danych. Możemy stworzyć oprogramowanie, którego potrzebują i które mogą uruchomić w Microsoft Cloud." - tłumaczy profesor. Istniejąca już złożona platforma nowej generacji - Genome Analysis Toolkit (GATK) - została w ten sposób wzbogacona o wsparcie dla chmury oraz opartej na Hadoop infrastruktury Azure HDInsight Service. W rezultacie powstało narzędzie o nazwie SeqInCloud (od “Sequencing in the Cloud”), z którego mogą skorzystać onkolodzy czy biolodzy.

"Bioinformatyka ewoluuje w coś, co lubię nazywać biologią integratywno-informacyjną" - mówi Christopher Barrett, dyrektor Virginia Bioinformatics Institute. Jednostka była wielokrotnie nagradzana za swoją innowacyjność. W jej laboratoriach powstał również szereg medycznych aplikacji i usług, jak choćby napisany dla Narodowego Instytutu Zdrowia serwis PATRIC (Pathogenic bacteria bioinformatics Portal). Barret i jego koledzy nadal szukają sposobów na lepsze poznanie działania raka - "Wysoka moc obliczeniowa centrów danych pozwala nam na lepsze zrozumienie tych systemów".

Już dziś wiele wskazuje więc na to, że medycyna przyszłości będzie w dużym stopniu opierać się na technologii chmury. "Raptem okazuje się, że otwieracie nam drzwi do tego, o czym kiedyś tylko marzyliście" - mówi Wu Feng.

Krzysztof Sulikowski
4 lutego 2015, 14:09
1 593
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
4 lutego 2015, 14:09
1 593
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.