Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 darmowy przez rok. Za wersję Enter...

Windows 10 darmowy przez rok. Za wersję Enterprise trzeba będzie jednak zapłacić

Jak już zapewne wiecie, użytkownicy Windows 7, Windows 8.1 i Windows Phone 8.1 otrzymają możliwość bezpłatnego upgrade'u do Windows 10 przez okres roku od daty premiery systemu. Z tej możliwości nie skorzystają jednak klienci biznesowi. Inna będzie również w ich przypadku procedura aktualizacji systemu do nowej wersji.

Windows 10 pojawić się ma w dwóch wersjach. Tryb opt-in dedykowany będzie użytkownikom domowym, którzy będą otrzymywać nowe funkcjonalności, poprawki i łatki bezpieczeństwa, gdy tylko będą one dostępne. Z kolei tryb lock-down - przeznaczony dla klientów biznesowych - ograniczy się do standardowych aktualizacji, zapewniających stabilność konfiguracji systemu dla potrzeb biznesu. Jak czytamy w ostatnim wpisie na blogu Windows, oferta bezpłatnego upgrade'u do Windows 10 nie będzie dotyczyć wersji Enterprise. Zostało również ujawnione, że klienci biznesowi będą otrzymywać aktualizacje w inny sposób.

Windows 10

Użytkownicy firmowi otrzymają dokładnie przetestowaną wersję Windows 10, która musi sprostać krytycznym dla biznesu wymogom kompatybilności ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz starszym sprzętem. Klienci z segmentu biznesowego zostaną podzieleni na dwie kategorie: Long Term Servicing Branch oraz Current Branch for Business. Pierwsza grupa będzie otrzymywać najnowsze i najlepsze aktualizacje bezpieczeństwa oraz wsparcie klasy biznesowej, z kolei pozbawiona będzie dostępu do aktualizacji 'konsumenckich' funkcjonalności podczas trwania cyklu życia systemu. Ten rodzaj wsparcia dedykowany jest klientom, dla których głównym priorytetem jest stabilność i kompatybilność. Grupa Current Branch for Business będzie z kolei otrzymywać najnowsze 'funkcjonalne' aktualizacje, standardowe dla konsumenckiej edycji Windows 10. Trafią one jednak do edycji Enterprise z pewnym opóźnieniem - najpierw muszą zostać przetestowane przez Windows Insiderów, by wyeliminować potencjalne problemy z kompatybilnością.

Administratorzy systemów będą mogli zdecydować, który cykl aktualizacji bardziej odpowiada ich środowisku. Dzięki temu Windows 10 stanie się lepiej dopasowany do potrzeb segmentu biznesowego, mając na uwadze kluczowe dla niego elementy. Microsoft wyciągnął już wnioski z przeszłości - wielu użytkowników biznesowych nie może rozstać się z Windows XP właśnie z powodu problemów z kompatybilnością oprogramowania lub sprzętu z Windows 7 lub Windows 8. Tym razem taka sytuacja nie powinna się już zdarzyć.

Krzysztof Sulikowski
1 lutego 2015, 00:25
8 715
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
1 lutego 2015, 00:25
8 715
Odsłony



Komentarze

"Jak już zapewne wiecie, użytkownicy Windows 7, Windows 8.1 i Windows Phone 8.1 otrzymają możliwość bezpłatnego upgrade"u do Windows 10 na okres roku." Proszę nie wprowadzać w błąd. Urzydkownicy będą mieli w CIĄGU roku możliwość bezpłatnego upgrade"u do Windows 10 i to ma być na stałe
stens, 1 lutego 2015, 05:25
#stens, pisz po polsku
lec, 1 lutego 2015, 08:39
Jak zwykle zamieszanie z którego nic nie wynika. Obawiam się że będzie podobnie jak przy poprzednim upgrade dla tych co kupili nowe komputery tj: -będzie można zaktualizować za darmo system z Windows 7/8/8.1 do Windows 10 w ciągu roku od jego wydania jeśli się jest użytkownikiem domowym. -jeśli system kupiony jest na firmę aktualizacja będzie płatna niezależnie od wersji.
MietekN, 1 lutego 2015, 10:40
Tylko zamieszanie robicie! To on będzie za free na rok czy na zawsze? Widać jaką znajomość języka angielskiego mają redaktorzyny! Nawet mają problem z precyzyjnym zrozumieniem tekstu w j. angielskim!
jan, 1 lutego 2015, 10:57
@jan Ano. Ale za to na Kaczyńskiego pluli jak się patrzy. Nawet licznik odliczający kadencję zamieścili, GazetoWyborczy redahtorzy, take z nych ynteligenty. Słowa o podobnym dotyczącym Bronka nie dotrzymano. A jakże!
EndDel, 1 lutego 2015, 11:30
Dokładnie. Będzie jak z Win8. Upgrade za darmo (Win8 było za niewielką opłatą) w ciągu roku od ukazania się na rynku. Potem ceny normalnie jak zawsze. Ile razy można o tym pisać. Myślałem że już wszyscy przyjęli to do wiadomości :/ A ja już przesiadłem się na Win10. Nie chce mi się czekać na release. Jest całkiem dobrze. Ale przez ostatni czas zdąrzyłem się przyzwyczaić do 8.1. Póki co 10-tka mnie nie przekonuje. Jest jeszcze dziwniejsza niż 8. A Cortana to zbędny bajer i tyle. MS musi się bardziej postarać. Zwłaszcza ikonki i GUI jako całość to coś okropnego. Mam nadzieję że taki drobiazg zostawili na koniec. Bo efektywność pracy na systemie jest najważniejsza, ale jednak niech ten system choć postara się być nieco bardziej estetyczny...
zenek73, 1 lutego 2015, 11:32
jan - free upgrade for the first year. Proszę zrozumieć to precyzyjnie, pozdrawiam.
KS, 1 lutego 2015, 13:14
@Jan, @Stens: Całe zamieszanie wynika ze sposobu w jaki Microsoft zapowiedział bezpłatność Windows 10. Podsumujmy więc te nadal niesprecyzowane informacje. "Windows 10 będzie darmowy tylko przez rok". Zdanie to budzi pewne kontrowersje, bo jest zarówno prawdziwe, jak i fałszywe. Jeśli ktoś będzie chciał uaktualnić swój system do Windows 10 dwa miesiące po jego premierze, będzie mógł to zrobić za darmo. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się przejść na 10-tkę 13 miesięcy od czasu jej premiery, wówczas będzie musiał za nią zapłacić. Patrząc więc z perspektywy uaktualnienia, system będzie darmowy tylko przez rok. Jeśli zaś chodzi o opłaty związane za wykorzystywanie systemu już po aktualizacji, Windows 10 nie będzie ani darmowy przez rok, ani darmowy na zawsze - Windows 10 będzie darmowy tylko i wyłącznie na czas wsparcia urządzenia, na którym będzie instalowany.
Krzysiek, 1 lutego 2015, 15:44
@Stens: "Urzydkownicy będą mieli w CIĄGU roku możliwość bezpłatnego upgrade"u do Windows 10 i to ma być na stałe". Nieprawda. Z tego zdania wynika, że jeśli użytkownik będzie chciał w 2017 roku uaktualnić swój system do Windows 10, będzie mógł to zrobić za darmo. Niestety taka osoba będzie musiała wówczas za ten system zapłaci, bo okres darmowej promocji już dawno minie. @Jan: "Tylko zamieszanie robicie! To on będzie za free na rok czy na zawsze?" Po aktualizacji do Windows 10, system ten nie będzie darmowy ani przez rok, ani też na zawsze. Będzie darmowy tak długo, jak długo nie wygaśnie wsparcie dla Twojego urządzenia. No chyba, że Microsoft pozwoli Ci wówczas przez resztę życia korzystać z Windows 10 w takim stanie, w jakim znajdował się w momencie zakończenia wsparcia tego urządzenia - być może chcąc wtedy otrzymać do niego jakąkolwiek aktualizację, będziesz ponownie za ten system zapłacić. To oczywiście jedynie spekulacje. Musimy poczekać na oficjalne informacje ze strony Microsoft.
Krzysiek, 1 lutego 2015, 15:44
@Krzysiek "tak długo, jak długo nie wygaśnie wsparcie dla Twojego urządzenia. " a kiedy wygasa wsparcie dla mojego składaka? będą liczyć wg daty zakupu procesora?
re, 1 lutego 2015, 19:52
@re: No właśnie tego Microsoft w żaden sposób nie sprecyzował.
Krzysiek, 1 lutego 2015, 23:10
Aktualizacja oraz pobranie obrazu ISO będzie darmowa przez pierwszy rok od premiery Windowsa 10. Teoretycznie instalacja systemu nie powinno być problemu nawet po roku od premiery za darmo. Jak zachowa się instalacja od zera i aktywacja systemu ?
erlem, 3 lutego 2015, 00:08
Mam Pytanko o windows 10 jeżeli zrobie aktualizacje do win 10 to już bd miał go na stałe i za darmo ? Czy Tylko Na Rok Czasu i potem bd musiał zpłacić czy anulować to jakoś po roku i powrócić do win 7 ? Pomóżcie PLS.
Dr.Joint, 11 czerwca 2015, 15:40
To tylko darmowe jest rezerwacie a Windows 10 płatny