Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft potwierdza nową wersję jądra system...

Microsoft potwierdza nową wersję jądra systemowego w Windows 10

Wczorajsze przecieki okazały się prawdziwe. Jądro systemu Windows faktycznie zaliczyło przeskok z wersji 6.4 do 10.0. Nie spodziewaliśmy się jednak tak szybkiej odpowiedzi Microsoftu. Firma nie tylko potwierdziła zmianę w numeracji kernela, ale i zaleciła wzięcie jej pod uwagę przez deweloperów.

Microsoft wprawdzie nie skomentował bezpośrednio wczorajszych doniesień, niemniej jednak dał jasno do zrozumienia, że są one prawdziwe. Na portalu MSDN, w dziale Internet Explorer Dev Center pojawiła się lista, skierowana do deweloperów IE. Jak głosi dokument User-agent string changes: "Deweloperzy, przygotowujący [aplikacje] dla Windows 10, powinni wziąć pod uwagę, że wartość UA string [nagłówek klienta użytkownika] Windows NT zmieni się z 6.4 na 10.0 w nowej wersji. Jeśli posiadasz kod, który zależny jest od numeru wersji, radzimy zaktualizować go do nowej wartości."

Windows 10

Microsoft prosi więc programistów, by uwzględnili zmianę numeracji w swoim kodzie, jeśli ten zależny jest od numeracji jądra systemowego. Jest to dość istotne z użytkowego punktu widzenia - nieprawidłowe rozpoznanie wersji systemu może zdestabilizować lub całkowicie uniemożliwić pracę aplikacji. Podobno taka właśnie nieścisłość stała się powodem odrzucenia nazwy Windows 9. System o takim numerze miał bowiem być mylony z Windows 95/98 przez wiele testowanych aplikacji. Tym razem Microsoft zapowiada zmiany stosunkowo wcześnie - deweloperzy mają wiele miesięcy, by wprowadzić konieczne zmiany.

Według nieoficjalnych źródeł kernel w wersji 10.0 pojawił się po raz pierwszy w buildzie 9884, skompilowanym 9 listopada. Wczorajszy wyciek mówił już kolei o buildzie 9888. Jest więc wysoce prawdopodobne, że nowe jądro systemowe zadebiutuje publicznie już w następnej, czwartej kompilacji Windows 10 TechPrev, która ma ukazać się na początku przyszłego roku.

Krzysztof Sulikowski
22 listopada 2014, 15:28
2 452
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
22 listopada 2014, 15:28
2 452
OdsłonyKomentarze

Czy coś wiadomo odnośnie zmian w mechanizmach kernela? Czy to skok w numeracji, żeby pasowało do nazwy systemu? Przeskok z 6.4 do 10.0 sugeruje jakieś poważne zmiany..
Piotr Maciejko, 22 listopada 2014, 17:05
Sugeruje i myślę, że na podobnej zasadzie, jak MS tłumaczył przeskok numeracji w Windows. O konkretnych zmianach nie wiadomo jeszcze właściwie nic.
Krzysztof Sulikowski, 22 listopada 2014, 17:18
Wydaje mi się, że tą istotną zmianą jest idea wspólnego systemu na wszystkie platformy, stąd zmiana numeracji, zgodna z wersją a jednocześnie odcinająca się od wszystkiego co było. WP8 ma w tej chwili wersję 8.10, dziwnie byłoby cofać się do 6.4...
Andrzej, 22 listopada 2014, 23:42

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.