Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10: nowości dotykowe i przewijanie wi...

Windows 10: nowości dotykowe i przewijanie wirtualnych pulpitów

Najnowszy build Windows 10 Technical Preview wniósł kilka ciekawych nowości dla posiadaczy myszy i klawiatury. Widzimy jednak, że twórcy systemu wzięli także pod uwagę ekrany dotykowe. Kontrola nowymi gestami i nowy styl przewijania wirtualnych pulpitów - Windows 10 odkrywa przed nami coraz więcej możliwości.

Pierwsza z zauważalnych zmian dotyczy pola tekstowego. Gdy dotkniemy palcem jego obszar, automatycznie wysunie się wirtualna klawiatura z gotowością do pisania. Nie musimy już - jak w pierwszej kompilacji systemu - sięgać do ikony klawiatury na pasku zadań. Druga zaś wiąże się z pełnoekranowymi aplikacjami. Gdy przejedziemy palcem z górnej krawędzi ekranu w dół, wysunie się funkcjonalny pasek tytułu, jak w typowych aplikacjach okienkowych. Wreszcie ostatnia z dotykowych nowości. Gdy w aplikacji pełnoekranowej Modern UI przesuniemy palcem z dolnej krawędzi w górę, zyskamy dostęp do paska zadań i przycisku Start.

Build 9860 wnosi także nowe animacje przejścia między wirtualnymi pulpitami. Używając kombinacji klawiszy Windows + Ctrl + strzałka w lewo lub w prawo, przemieszczamy się między pulpitami. Animacja jest w zasadzie płynnym przewijaniem obszaru roboczego na płaszczyźnie poziomej. W praktyce animacja ta jest jeszcze nie do końca dopracowana. Przeskoki, zastoje czy migotanie ekranu jest na porządku dziennym. Trudno się jednak dziwić - pierwsze dwa buildy Technical Preview, w tym najnowszy - nazwany przez Microsoft 'delta' - to jedynie wersje testowe.

Jak donoszą źródła, build 9860 zawiera ponad 7000 poprawek i ulepszeń. Spora część z nich dotyczy tego, czego nie dostrzegamy podczas normalnego użytkowania. Niemniej jednak istnieje szansa, że niebawem 'na powierzchnię' wyjdą kolejne nowości, których wcześniej nie zauważono, a które nie zostały wspomniane przez Microsoft.

Krzysztof Sulikowski
23 października 2014, 13:27
3 345
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
23 października 2014, 13:27
3 345
OdsłonyKomentarze

wyskakująca klawiatura jest też w W8 na tabletach.
., 23 października 2014, 14:42
"Z spora" poprawcie to bo kłuje w oczy :)
nekirc, 23 października 2014, 15:00
Ciekawe jest to, że można scrollować w oknie znajdującym się pod innym oknem bez przekazywania mu focusa. Focus okno dostaje dopiero po kliknięciu np. na pasek tytułu. Nie wiem czy to dobry pomysł ale warto na to zwrócić uwagę. Co do wielopulpitowości jako jednego szerokiego obszaru roboczego to przydało by się żeby można było spojrzeć na wszystkie pulpity na raz. Możemy nie pamiętać gdzie znajduje się szukane okno. Może jest coś takiego tylko jeszcze nie zauważyłem takiej funkcjonalności w demach?
Paweł, 30 października 2014, 10:13

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.