Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Dlaczego akurat 10? By uniknąć pomyłki z Wind...

Dlaczego akurat 10? By uniknąć pomyłki z Windows 95/98

Windows 10 to jedno z największych zaskoczeń ostatnich dni. Większość spodziewała się raczej Windows 9. Microsoft rozważał też nazwę Windows One (na wzór najnowszego Xboksa). Ta jednak mogłaby wprowadzić pewne zamieszanie, ponieważ Windows 1 już się ukazał... w 1985 r. Okazuje się, że częśc oprogramowania mogłaby zostać wprowadzona w kolejny błąd w przypadku Windows 9.

Choć oficjalnego i wyczerpującego wyjaśnienia brak, wokół genezy nazwy Windows 10 pojawiły się nieoficjalne odpowiedzi. Jednej z nich udzielił użytkownik serwisu reddit.com, niejaki cranbourne, podający się za dewelopera Microsoftu. Twierdzi on, że wewnętrzne testy Windows 9 ukazały, jak wiele aplikacji zewnętrznych producentów zawiera specyficzny kod, wiążący "9" w nazwie systemu z Windowsem 95 i 98. Porzucenie koncepcji "9" miałoby więc stanowić "pragmatyczne rozwiązanie pozwalające uniknąć tego [problemu]."

reddit.com

Powyższy fragment kodu powoduje, że każdy system o nazwie "Windows 9*" (istotna jest tu gwiazdka, oznaczająca dowolny ciąg znaków lub brak znaku) zostanie rozpoznany jako Windows 95 lub 98. Testy, przeprowadzone w Redmond, wykazały zbyt dużą liczbę aplikacji, których działanie uzależnione jest od tego kodu. Problem z nieprawidłową identyfikacją systemu byłby na tyle powszechny, że zespół deweloperów zmuszony był do zrezygnowania z chronologicznej nazwy nadchodzącego Windowsa.

Podobny problem wystąpił już w przeszłości, kiedy to pewne zamieszanie powstało na styku Windows 2000 i układów Intela. Microsoft postawił więc pragmatyzm nad marketingową chronologię i wypuścił system, który nie powinien wprowadzać aplikacji w błąd, choć z drugiej strony nie śledzący tematu użytkownicy mogą odnieść wrażenie, że 'przespali' jedną generację 'Okienek'...

Krzysztof Sulikowski
2 października 2014, 20:47
2 564
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
2 października 2014, 20:47
2 564
OdsłonyKomentarze

Dzięki za wyjaśnienie, wydaje się sensowne.
Paweł, 7 października 2014, 08:47
Mała poprawka . O ile wiem i pamięć mnie nie myli ,to Windows 1 w ogóle nie wyszło na światło dzienne , zostało w laboratorium Microsoftu.
Irternałta34, 8 października 2014, 23:01

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.