Zwiększamy wydajność Windows 10 Mobile

Zwiększamy wydajność Windows 10 Mobile

Autor: Marcin Paradowski

Opublikowano: 9/10/2016, 12:00 AM

Liczba odsłon: 8477

Windows 10 Mobile to bez wątpienia system cechujący się bardzo dobrą optymalizacją i responsywnością, dzięki czemu może być z powodzeniem uruchamiany na urządzeniach z niższej półki. Z drugiej strony, podobnie jak każdy system operacyjny, tak i ten może dostać - kolokwialnie mówiąc - zadyszki. Postanowiliśmy więc, że zaprezentujemy Wam kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym możecie zminimalizować utratę wydajności Waszych smartfonów.

Aktualizacje

Wielu użytkowników ignoruje lub nie rozumie idei aktualizowania systemu lub/i zainstalowanych na nim aplikacji. To właśnie dzięki aktualizacjom możemy cieszyć się z coraz sprawniejszego systemu i programów, w których deweloperzy stopniowo usuwają błędy a także dodają nowe funkcje. Nie można też zapominać o bezpieczeństwie, gdyż oprogramowanie czy system operacyjny mogą zawierać luki w kodzie, umożliwiające między innymi przejęcie kontroli nad urządzeniem. Warto więc zaprzyjaźnić się z usługą Windows Update.

Microsoft średnio raz w miesiącu udostępnia aktualizację dla Windows 10 Mobile, którą możemy sprawdzić i pobrać w sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia, dostępnej w Ustawieniach.

Aplikacje dla Windows 10 Mobile aktualizowane są przeważnie częściej niż system operacyjny, a ich dostępność sprawdzimy w Sklepie Windows. Domyślnym ustawieniem jest automatyczna instalacji uaktualnień. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy mogli samodzielnie sprawdzić, czy pojawiła się nowa aktualizacja dla któregoś z zainstalowanych programów. Aby to zrobić, należy uruchomić aplikację Sklep, a następnie z menu wybrać opcję Pliki do pobrania i aktualizacje.

Kontrola aplikacji działających w tle

Pokaźna ilość aplikacji działających w tle pochłania cenne zasoby systemowe, co skutkuje przeważnie spowolnieniem działania całego urządzenia. Dotyczy to również wyświetlania powiadomień przez aplikacje, co także jest równoznaczne z działaniem w tle. Warto więc się zastanowić i wybrać te aplikacje, które są nam niezbędne, a pozostałe odesłać w niepamięć (dosłownie!). Kontrolę aplikacji działających w tle można przeprowadzić szybko i sprawnie. Aby to zrobić, należy przejść do pozycji Bateria, dostępnej w sekcji System w aplikacji Ustawienia. Następnie należy wybrać opcję Użycie baterii przez aplikacje. Wyświetlona zostanie lista aplikacji, które działają w tle. Jednym dotknięciem danej aplikacji możemy wybrać jedną z trzech dostępnych opcji: Zawsze dozwolone w tle, Zarządzane przez system, Nigdy niedozwolone w tle.

Kontrola aplikacji działających w tle

Jeśli nie możemy się zdecydować, którą opcję wybrać, możemy przejść do sekcji Prywatność, dostępnej w Ustawieniach. Odnajdziemy tam podpunkt Aplikacje w tle, a w nim listę wszystkich zainstalowanych aplikacji, gdzie jednym przełącznikiem odbierzemy aplikacji uprawnienia do działania w tle i pożerania tym samym zasobów urządzenia.

Warto też od czasu do czasu uruchomić podgląd wielozadaniowości w Windows 10 Mobile, który wywołamy dłuższym przytrzymaniem przycisku Wstecz na pasku nawigacyjnym. Jeśli nie planujemy w najbliższym czasie korzystać na przykład z aplikacji Mapy, wystarczy, że dotkniemy przycisk X, by zamknąć aplikację.

Oczyszczanie pamięci podręcznej przeglądarki i plików tymczasowych.

Kolejną ważną czynnością jest utrzymywanie porządku w pamięci podręcznej przeglądarki oraz usuwanie plików tymczasowych. Dzięki temu odzyskamy cenną przestrzeń pamięci wbudowanej, którą będziemy mogli wykorzystać lepiej - na przykład instalując większą grę czy aplikację.

Oczyszczanie pamięci podręcznej przeglądarki i plików tymczasowych.

Aby oczyścić pamięć podręczną przeglądarki, należy uruchomić Microsoft Edge, a następnie w Ustawieniach wybrać opcję Wyczyść dane przeglądania. Pliki tymczasowe usuniemy w Ustawieniach systemu Windows 10 Mobile w sekcji System, gdzie odnajdziemy podpunkt Pamięć. W zależności od konfiguracji i wyposażenia naszego smartfona zobaczymy: To urządzenie lub/i Karta SD, a w nich Pliki tymczasowe.

Wyłączamy powiadomienia

Aby wyłączyć powiadomienia wybranych aplikacji, należy przejść do opcji Powiadomienia i akcje, którą znajdziemy w sekcji System w Ustawieniach. Gwoli przypomnienia napiszemy to jeszcze raz: jeśli dla danej aplikacji włączone są powiadomienia, oznacza to, że aplikacja ta może działać w tle, a co za tym idzie - zajmuje zasoby urządzenia oraz wpływa na zwiększone zużycie baterii. Tego w końcu staramy się uniknąć!

Wyłączamy powiadomienia

Lżejszy ekran startowy

O personalizacji ekranu startowego Windows 10 Mobile pisaliśmy już wcześniej, a ten akapit będzie swego rodzaju dodatkiem do poprzedniej publikacji. Już tłumaczymy, w czym rzecz. Przypinanie żywych (dynamicznych) kafelków powoduje działanie w tle danej aplikacji, dlatego warto przemyśleć, jakie aplikacje przypinamy do ekranu startowego, i pozostawić tylko te, które będą nam potrzebne.

Odinstalowanie/wyłączanie nieużywanych aplikacji

Jedną z głównych wad aplikacji jest to, że wykorzystują pamięć wbudowaną (lub kartę SD) oraz wykorzystują pamięć RAM przez uruchamianie procesów w tle. Nadmierna ilość działających w tle procesów skutecznie spowalnia działanie naszych urządzeń oraz skraca „życie” baterii. Dlatego proponujemy, by od czasu do czasu przejrzeć listę zainstalowanych aplikacji i zweryfikować ich przydatność w kontekście codziennego użytkowania. Aby odinstalować wybraną aplikację, wystarczy, że przejdziemy do listy zainstalowanych programów, przeciągając palcem po ekranie, zaczynając od prawej krawędzi. Do odnalezienia danej aplikacji możemy wykorzystać pasek wyszukiwania umieszczony nad listą programów, a po wybraniu programu przytrzymujemy palcem dłużej jego nazwę i z wyświetlonego menu kontekstowego wybieramy opcję Odinstaluj.

Pamięć wbudowana na żądanie

Niektóre gry wymagają instalacji w pamięci wbudowanej naszego smartfona, tak cennej z punktu widzenia samego systemu operacyjnego. Jeśli jednak nie ma takiego obowiązku, proponujemy rozważyć przeniesienie zainstalowanych gier na kartę SD. Aby to zrobić, należy przejść kolejno do: Ustawienia > System > Pamięć > To urządzenie/Karta SD > Aplikacje i gry.

Karta SD z szybkim zapisem

Wbudowana pamięć w naszych smartfonach jest ograniczona odgórnie, a jedynym sposobem, by przechowywać ulubioną muzykę i zdjęcia bez większych ograniczeń, jest zakup karty SD. Jak już wyżej zasugerowaliśmy, możemy ją również wykorzystać do instalowania aplikacji i gier. Aby cieszyć się wysoką wydajnością naszego urządzenia, warto przyjrzeć się parametrom karty, a więc prędkościom zapisu i odczytu. Stosowanie wolniejszych kart SD może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, dlatego proponujemy dobranie karty oznaczonej klasą co najmniej 6, a najlepszym rozwiązaniem będzie klasa 10/UHS1(U3). Różnica będzie zauważalna przy uruchamianiu aplikacji i gier, ale także przy zapisie zdjęć i filmów wykonywanych naszym smartfonem.

Redukujemy/wyłączamy automatyczną synchronizację

Zapewne wielu z Was korzysta z kilku kont (między innymi skrzynek e-mail), które mają domyślnie włączoną synchronizację z serwerami pocztowymi, co może skutkować zwiększonym wykorzystaniem zasobów systemowych i baterii w naszym smartfonie. W tym przypadku warto jest przeprowadzić inspekcję i wprowadzić stosowne zmiany w ustawieniach kont e-mail. Automatyczną synchronizację możemy zmienić/wyłączyć w sekcji Konto, dostępnej w Ustawieniach systemowych.

Przywracanie ustawień fabrycznych

Dla niektórych użytkowników pojawienie się tego artykułu może być spóźnione, gdyż od dłuższego czasu borykają się z problemem wydajności smartfona z Windows 10 Mobile. Jeśli powyższe porady zawiodły lub nie przynoszą pożądanego efektu, pozostaje ostatnia deska ratunku, czyli przywrócenie ustawień fabrycznych. Aby wykonać ten radykalny krok, należy w Ustawieniach przejść do sekcji System, gdzie odnajdziemy podpunkt Informacje. Poniżej Informacji o urządzeniu odnajdziemy przycisk Zresetuj telefon. Po jego naciśnięciu pojawi się komunikat ostrzegawczy, na którym możemy zaznaczyć opcję wymazywania karty SD. Jeśli jednak nie chcemy utracić cennych dokumentów, zdjęć, filmów czy muzyki, pozostawiamy tą opcję niezaznaczoną. Akcję zatwierdzimy przyciskiem Tak. Rozpocznie się wówczas proces przywracania ustawień fabrycznych, po którym będziemy musieli od nowa skonfigurować Windows 10 Mobile - analogicznie do formatowania partycji systemowej z Windows na komputerze PC.

Wyłączamy lokalizację/NFC/Bluetooth

Wyłączamy lokalizację/NFC/Bluetooth

Na koniec warto przypomnieć o nierzadko pomijanej kwestii, czyli włączonych funkcjach, takich jak Bluetooth, NFC i lokalizacja. Mimo że nie korzystamy w danej chwili np. z NFC czy Bluetooth, funkcje te pracują cały czas i pochłaniają cenne zasoby sprzętowe. W gruncie rzeczy powinny one przez większość czasu pozostawać wyłączone.