Menu kategorii
 • Znamy szczegóły dotyczące nowego modelu aktualizacji Windows 7/8.x/Server

  Znamy szczegóły dotyczące nowego modelu aktualizacji Windows 7/8.x/Server

   Marcin Paradowski
  Marcin Paradowski
  00:00
  14.10.2016
  2238 wyświetleń

  W sierpniu bieżącego roku pojawiła się rocznicowa aktualizacja dla Windows 10 – systemu, który jako pierwszy z rodziny Windows aktualizowany jest według nowego modelu udostępniania aktualizacji, tj. aktualizacji zbiorczych. Nieco ponad dwa tygodnie po tym wydarzeniu Microsoft oznajmił światu, że ten sam mechanizm zamierza wprowadzić w starszych systemach: Windows 7, Windows 8.x, Server 2008 i Server 2012.

  Październik 2016 roku jest właściwie pierwszym miesiącem, kiedy wymienione wyżej systemy operacyjne zaczną otrzymywać comiesięczne aktualizacje zamiast pokaźnej listy oddzielnych poprawek. Ponadto wszystkie dotychczasowe aktualizacje zostaną upakowane do jednej zbiorczej aktualizacji i fakt ten należy powiązać z ideą „Windows jako usługa” (Windows-as-a-Service).

  Schemat nowego modelu Windows Update

  Tuż przed minionym weekendem Microsoft opublikował w serwisie TechNet schemat, który uwzględnia harmonogram aktualizacji od października 2016 roku do lutego 2017. Można pokusić się o stwierdzenie, że Microsoft przez ten czas będzie pracował nad udoskonaleniem procesu aktualizacji i na początku 2017 roku można spodziewać się kolejnego schematu.

  Microsoft oznajmił również, że każdego miesiąca będą pojawiać się trzy aktualizacje zbiorcze zawierające poprawki związane z bezpieczeństwem, poprawiające bezpieczeństwo oraz pakiet zbiorczy aktualizacji jakości zabezpieczeń.

  Windows Update w Windows 7 z nowym trybem aktualizacji

  Aktualizacje bezpieczeństwa

  Jedna aktualizacja zawierać będzie wszystkie nowe poprawki wydane w danym miesiącu. Widoczne będą one w Windows Server Update Services (WSUS) gdzie będzie można je wykorzystać przy użyciu narzędzia ConfigMgr oraz w Windows Update Catalog, gdzie będzie można je pobrać dla pozostałych narzędzi. Nie będą widoczne w Windows Update.

  • Aktualizacje te będą klasyfikowane jako Aktualizacje zabezpieczeń w WSUS z najwyższym priorytetem.
  • Będą miały unikalny numer KB.
  • Wydawane będą w każdy drugi wtorek miesiąca z oznaczeniem B (patrz schemat aktualizacji).

  Zbiorcze miesięczne poprawki zwiększające bezpieczeństwo

  • Pojedyncza aktualizacja zawierać będzie wszystkie nowe poprawki wydane w danym miesiącu, podobnie jak opisywane wyżej aktualizacje bezpieczeństwa.
  • Znajdziemy tam również poprawki z dotychczas wydanych zbiorczych miesięcznych aktualizacji. Będą one publikowane za pośrednictwem Windows Update (gotowe do instalacji przez użytkowników PC), WSUS oraz w Windows Update Catalog. Pierwsza zbiorcza miesięczna aktualizacja zawierać będzie wyłącznie nowe poprawki bezpieczeństwa.
  • W katalogu WSUS skalsyfikowane będą jako „Aktualizacje bezpieczeństwa”. A ponadto, zaczynając od października, oznaczane będą tym samym wskaźnikiem ważności, co aktualizacje bezpieczeństwa dla tego miesiąca.
  • Za pomocą WSUS będzie można włączyć funkcję ekspresowej instalacji pozwalającej na pobierane tylko tych fragmentów aktualizacji, które nie zostały wcześniej zainstalowane na danym komputerze, co przełoży się na zmniejszenie wykorzystania łącza internetowego.
  • Aktualizacje bezpieczeństwa posiadać będą unikalny numer KB i podobnie jak aktualizacje bezpieczeństwa udostępniane będą w każdy Patch Tuesday, a więc drugi wtorek miesiąca (oznaczenie B).

  Pakiet zbiorczy aktualizacji jakości zabezpieczeń

  • Co miesiąc pojawiać się będzie również zbiorcza aktualizacja zawierająca poprawki aktualnych zabezpieczeń. Pakiet udostępniany będzie w każdy trzeci wtorek miesiąca (oznaczenie C).
  • W zasobach WSUS klasyfikowane będą jako poprawki opcjonalne. Dostępne będą za pośrednictwem usługi Windows Update oraz w Windows Update Catalog.
  • Podobnie jak w przypadku zbiorczych poprawek zwiększających bezpieczeństwo, możliwe będzie włączenie opcji ekspresowej instalacji w WSUS.
  • W 2017 roku przez kilka pierwszych miesięcy starsze poprawki będą również dołączane do pakietów zbiorczych aktualizacji jakości zabezpieczeń. Będą miały unikalny numer KB.

  Aktualizacje Internet Explorer i .NET Framework również dołączą do programu comiesięcznych aktualizacji, co według Microsoft ma jeszcze bardziej uprościć schemat aktualizacji i zredukować fragmentację systemów operacyjnych.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Artykuły o Windows 10