Znamy już specyfikację USB 3.2. Będzie szybko!

Znamy już specyfikację USB 3.2. Będzie szybko!

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:07
26.07.2017
0 komentarzy
1581 wyświetlenie

W ciągu ostatnich lat wyznacznikiem i synonimem nowoczesnego standardu przewodowej transmisji danych stał się USB Type-C, po który coraz chętniej sięgają producenci smartfonów, tabletów, laptopów, komputerów stacjonarnych i innych urządzeń. Obecnie najwyższą prędkością oferowaną przez USB-C jest 10Gbps (gigabitów na sekundę) w USB 3.1 Gen 2. Standard idzie jednak dalej, praktycznie podwajając swoje możliwości.

USB 3.0 Promoter Group - w skład której wchodzą Microsoft, Apple, Intel, HP i inne firmy - ogłosiła specyfikację USB 3.2. Standard ten pozwoli na tworzenie hostów i urządzeń z wykorzystaniem dwu kanałów o prędkościach 5Gbps lub 10 Gbps. "Umożliwia to deweloperom platformy dalsze udoskonalanie produktów USB, by wpasowywały się w zapotrzebowanie klientów, efektywnie dublując wydajność istniejących kabli" - tłumaczy grupa. Oznacza to przykładowo, że host USB 3.2 połączony z urządzeniem pamięciowym USB 3.2 może realizować transfer z wydajnością przekraczającą 2GB/s za pośrednictwem istniejących kabli Type-C certyfikowanych dla SuperSpeed USB 10 Gbps.

USB 3.2

Jak komentuje Brad Saunders z USB 3.0 Promoter Group: "Gdy wprowadziliśmy na rynek USB Type-C, musieliśmy się upewnić, że złącza i kable USB Type-C certyfikowane dla SuperSpeed USB i SuperSpeed USB 10 Gbps będą wpierać wyższą wydajność USB, gdy zostaną rozwinięte nowe generacje USB 3.0. Aktualizacja USB 3.2 dostarcza nowego poziomu wydajności". Swój komentarz opublikowała też Roanne Sones, General Manager of Strategy and Ecosystem w Windows and Devices Group, która dodaje, że trwa już współpraca z partnerami nad wprowadzeniem nowej specyfikacji na rynek, zaś "zwiększona wydajność i niczym nie zmącona kompatybilność nowej specyfikacji USB 3.2 dadzą nowym urządzeniom USB 3.2 korzyści w obszarach prędkości i przepustowości, pozostając w zgodności z urządzeniami USB 3.0 i starszymi".

USB 3.2 nie został jeszcze ukończony, tym niemniej specyfikacja mówi, że znajduje się on w "końcowej fazie przeglądów" i zostanie oficjalnie zaprezentowany na wrześniowej konferencji USB Developer Days North America. Pierwszych urządzeń możemy się jednak spodziewać dużo później.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/usb-32-specification-announced-with-double-the-data-rates-over-existing-cables

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

Skomentuj

Autor