Z pierwszej czwórki dostawców chmury Microsoft zarobił najwięcej

Z pierwszej czwórki dostawców chmury Microsoft zarobił najwięcej

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/5/2017, 7:54 PM

Liczba odsłon: 1653

W zeszłym tygodniu Microsoft opublikował raport finansowy z Q1 FY18 czyli trzeciego kwartału bieżącego roku kalendarzowego. Firma zarobiła w sumie 24,538 mld USD, z czego 6,922 mld pochodzi z działu Intelligent Cloud. Warto teraz zestawić te dane z wynikami finansowymi ogłoszonymi przez pozostałych chmurowych gigantów, takich jak IBM, Alphabet i Amazon. Jak na ich tle wypada Microsoft?

Zacznijmy od Amazonu, który w minionym kwartale zarobił w sumie najwięcej, bo 43,7 mld USD. Jeśli chodzi o chmurzę, to w perspektywie rocznej firma osiągnęła wzrost rzędu 44%, jednak był on poprzedzony spadkiem równym 54% w roku poprzednim. Na usługach w chmurze Amazon zarobił 4,6 mld, co równa się 11% całościowych dochodów z Q3 2017. Najmniej na chmurze zarobił z kolei Alphabet, który odpowiada m.in. za Google. Choć chmura jest jednym z jego najszybciej rozwijających się biznesów, dochody z jej tytułu wynosiły tylko 3,4 mld USD, czyli 12% z zarobionych w sumie 27,8 mld.

Chmura Microsoft, IBM, Alphabet i Amazon

Najsłabiej w zestawieniu pierwszej czwórki wypada IBM. Jego ogólna perspektywa wzrostu YoY uległa niemal całkowitej stagnacji, jednak obszar chmury zaliczył zdrowy wzrost rzędu 20%, przynosząc firmie 4,1 mld USD zysków. Z całych 19,2 mld zarobionych przez IBM chmura stanowiła 21%. Na sam koniec zostawiamy Microsoft, którego aktualna kondycja finansowa została już na naszym portalu dokładnie zobrazowana. Przypomnijmy jednak, że w perspektywie rocznej dział Intelligent Cloud (na który składa się m.in. Azure) zaliczył 14% wzrost w perspektywie YoY i przyniósł firmie 6,9 mld USD zysków. Sam tylko Azure wzrósł w ciągu roku o 90%. W sumie Microsoft zarobił w minionym kwartale 24,538 mld USD, z czego 28% zawdzięczać należy usługom w chmurze.

Eksperci z Business Insider uważają, że w najbliższym czasie wzrost usług w chmurze napędzać będą zwłaszcza dwie technologie - sztuczna inteligencja (AI) i machine learning (ML). Wszystkie z przeanalizowanych firm implementują już oczywiście różne rozwiązania AI i ML w swoich chmurach, dlatego możemy zakładać, że walka o dominację na tym szaleńczo rozwijającym się rynku będzie nadal zaciekła.