Xbox One ostatnim wyborem deweloperów gier indie

Xbox One ostatnim wyborem deweloperów gier indie

 Łukasz Klimkiewicz
Łukasz Klimkiewicz
10:16
17.05.2018
0 komentarzy
766 wyświetleń

Jeżeli miałbyś wybrać tylko jedną platformę, na której chciałbyś wydawać swoje gry, jaką byś wybrał? Na pewno nie Xbox One. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez serwis GamesIndustry.biz wśród 61 deweloperów gier niezależnych - indie. Preferują oni platformę PC oraz wydaną niewiele ponad rok temu konsolę Nintendo Switch. Słaby wynik uzyskało również PlayStation 4, a prym wiodą komputery PC.

Deweloperzy gier indie nie chcą PlayStation 4 i Xbox One, wolą Nintendo Switch

W sierpniu 2013 roku podczas targów Gamescom Microsoft ogłosił uruchomienie programu ID@Xbox. Celem otwarcia programu było zachęcenie deweloperów gier indie do tworzenia dla konsoli Xbox One, udostępniając im darmowe narzędzia, ułatwiające przenoszenie oraz projektowanie nowych gier, dostęp do silnika Unity czy Unreal Engine 4. Deweloperzy otrzymali również pełną dokumentację techniczną, a Microsoft nie pobierał opłat za udostępnione w ID@Xbox produkty. Osobą zarządzającą programem jest Chris Carla, który przez wiele lat pracował w branży gier wideo, co spotkało się z pozytywną reakcją deweloperów. Pozytywnie oceniano również wsparcie techniczne ze strony Microsoftu. Negatywnie oceniano jeden z zapisów w regulaminie programu, który mówił, że wydanie gry na konsoli Xbox One w ramach programu ID@Xbox możliwe jest tylko wtedy, gdy Xbox One będzie pierwszą platformą wydawniczą, ale w późniejszym czasie Microsoft zrezygnował z tego zapisu. W 2017 roku podczas Game Developer Conference Microsoft ogłosił, ze uruchomiony zostanie również program Xbox Live Creators, w którym po jednorazowej opłacie deweloperzy mogliby publikować gry dla konsoli Xbox One i systemu Windows 10 jednocześnie.

Wyniki ankiety GamesIndustry.biz

Wydaje się więc, że niezależni deweloperzy gier wideo dostają od Microsoftu wszystko, czego potrzebują - mogą spokojnie tworzyć i publikować. Jednak zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej przez GamesIndustry.biz wśród 61 programistów Xbox One byłby ich ostatnim wyborem, jeżeli mieliby wybrać tylko jedną platformę. Gorszy wynik od Xbox One uzyskały platformy mobilne (smartfony, tablety) oraz konsola PlayStation 4. Niskie miejsce konsoli Sony również może zaskakiwać, ponieważ zarówno PS4, jak i Xbox One oferują mniej więcej ten sam poziom technologiczny i równie duże bazy potencjalnych fanów gier indie. Największym zainteresowaniem deweloperów wśród konsol cieszy się Nintendo Switch, które pojawiło się na rynku nieco ponad rok temu. Może to świadczyć o tym, że deweloperzy zwracają swoje preferencje w kierunku konsol przenośnych. Kilku deweloperów zaznaczyło również, że Nintendo Switch przekonuje ich swoją innowacyjnością. Najlepszy wynik uzyskały komputery PC głównie ze względu na platformę Steam i jej potencjał dla gier indie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.gamesindustry.biz/articles/2018-05-15-xbox-one-least-popular-platform-among-indie-developers

Polecamy również w kategorii Xbox One

Komentarze

Skomentuj

Autor