Xbox One X zaczyna starzeć się szybciej niż oczekiwano...

Xbox One X zaczyna starzeć się szybciej niż oczekiwano...

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
10:07
01.12.2017
7 komentarzy
1558 wyświetleń

W ostatnim czasie sporo mówi się o Xbox One X, zachwalając jego wyjątkowo dobre parametry i czasem stawiając go w zasadzie na równi z komputerami dla graczy – jest to jednak kardynalny błąd! Co prawda można go porównać do normalnego PC, jednak maszyny tworzone przez graczy i entuzjastów to zupełnie inny poziom. Dowodzi tego chociażby oficjalna specyfikacja łącza HDMI 2.1 która pojawiła się w ostatnich dniach – podczas gdy marketingowcy Microsoftu zachwalają jak tylko mogą obraz w jakości 4K, gracze komputerowi już przymierzają się do 8K…

Porównanie 4K oraz 8K

Pierwszy raz najnowszy standard HDMI zaprezentowany został w styczniu bieżącego roku, jednak dopiero 28 listopada poznaliśmy jego dokładną specyfikację. Do najważniejszych zmian w nowej wersji należy zaliczyć przede wszystkim znacznie większe możliwości transferu – jest to obecnie aż 48 Gbit/s! Umożliwi to między innymi wyświetlenie obrazu w jakości aż do 10K, co dotychczas było niemal nieosiągalne, głównie z powodu braku odpowiedniego okablowania. Co więcej, tak zachwalane przez Phila Spencera 4K w przypadku nowego łącza wyświetlane będzie nie z częstotliwością 60Hz, lecz w 120Hz! Także HDR ma stać się znacznie lepszy i bardziej dynamiczny w przypadku HDMI 2.1 – jego wartości mają teraz bezproblemowo ulegać indywidualnym zmianą klatka po klatce. Niestety, Xbox One X operuje jeszcze na starym standardzie HDMI, w skutek czego nie należy liczyć na to, że nowy standard połączenia zostanie przez niego w jakikolwiek sposób wykorzystywany. Zresztą, nie pozwalają na to to w zasadzie nawet jego parametry techniczne – 6 teraflopów wystarczy do gry w jakości co najwyżej 4K, podczas gdy gracze oczekujący na 8K posiadają w swoich PC nierzadko karty graficzne oferujące niemal 14 teraflopów mocy (mocniejsza wersja Vega 64), które na dodatek można łączyć w mocniejsze zestawy.

Fakty te sprowadzają się do jednego, prostego wniosku – aby nie wypaść z gry, Microsoft musi rozpocząć prace nad całkowicie nową generacją konsol już teraz, nim zrobi to konkurencja. W końcu nie trzeba chyba nikomu przypominać, że Xbox One X to w zasadzie dużo mocniejsza wersja Xbox One S, której nikt przy zdrowych zmysłach nie określiłby w pełni nową generacją.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_2_1/

Polecamy również w kategorii Xbox One X

Komentarze

 • Piotr 10:47 01.12.2017

  Rozbrajają mnie takie obrazki, jak ten z tygrysem. Przy każdej zmianie standardów rozdzielczości będzie coś takiego, jakby ludzie nie wiedzieli, o co chodzi. Z resztą, co w tym złego czy dziwnego, że nie wszystkie sprzęty od razu wspierają najnowsze standardy? Ja cały czas używam telewizora 1080p, mam pod niego podłączonego x1s i jestem zadowolony, dopóki się nie zepsuje nie mam zamiaru go wymieniać.

 • Dante 11:52 01.12.2017

  Według mnie najprzyjemniejsze jest granie na laptopie a nie na konsoli. I tyle w tej sprawie.

 • Amadeusz Labuda 12:22 01.12.2017

  Szczerze powiedziawszy, tu raczej chodzi o większe DPI, czyli finalnie zagęszczenie punktów na danym obszarze. Wysoki współczynnik sprawia, że możemy po prostu podejść bliżej telewizora/monitora bez zauważenia "kanciastości"; z daleka z kolei obraz w wyższej jakości wydaje się odrobinę naturalniejszy i występuje mniejsza szansa na zauważenie tzw. poligonów, zwłaszcza w przypadku stosowania pewnych form antyaliasingu. Pomijając to, grafiki w 8K wyglądają po prostu lepiej, jednak nie każdy to zauważy. Osobiście działam jeszcze na monitorze 21:9 (2560x1080) i więcej mi na chwilę obecną nie potrzeba ;)

 • ks 15:38 01.12.2017

  MS prace nad 8K na pewno rozpocznie, o ile już nie rozpoczął, ale to tylko po to, by zdążyć ZANIM 8K będzie high-endowym standardem, jak dziś jest nim 4K. Parę lat temu sensację wzbudzał Full HD, a większość i tak nie miała obsługujących go monitorów, podobnie jak dzisiaj 4K. Istnieją wszakże odpowiednie i odpowiednio duże monitory i TV, ale raczej poza zasięgiem i kręgiem zainteresowań przeciętnego konsumenta. Myślę, że 8K będzie po prostu za parę lat nowym trendem w wyścigu zbrojeń w nowej kategorii high-endowych konsol. Co do PC, wszystko jest kwestią odpowiedniego sprzętu i oczywiście dobrej woli producentów gier, którym zechce się udostępniać tekstury w 8K dla garstki zapaleńców :)

 • Amadeusz Labuda 15:45 01.12.2017

  Szczerze powiedziawszy tendencja dotycząca sprzętu z najwyższej półki ostatnimi czasu ulega zmianie - coraz więcej posiadaczy PC to właśnie entuzjaści overclockingu i jak najlepszych parametrów więc nie sądzę że to taka znowu garstka. Dowodzą tego chociażby coraz liczniejsze modele gotowych, gamingowych PC. Co zaś tyczy się konsol, to najprawdopodobniej już niedługo zacznie się zachwalanie 8K - niekoniecznie natywnym, wystarczy spojrzeć na sytuację PlayStation względem 4K....

 • ks 15:46 01.12.2017

  Poza tym warto zobaczyć, ile dziś ważą gry i filmy w 4K. Z 8K będzie musiała się wiązać cała rewolucja w rozmiarach i szybkości dysków twardych, nośników, przepustowości łącz internetowych i ekranów. Jak wiadomo, nie jest to proste, bo w tych zakresach rozwój hamuje architektura istniejących rozwiązań. W pewnym momencie różnice przestaną być też zauważalne gołym okiem, tak jak w audio. Gdy kiedyś cieszyliśmy się z mp3 w słabszych bitrate"ach, późniejsze standardy rozmiarów HDD tudzież przepustowości łącz w przypadku streamingu pozwoliły na swobodę przy 320kbps czy w końcu FLAC lub dla największych audiofilów WAV. Dalej już pójść się w górę nie da (przynajmniej cyfrowo) ale można rozszerzać się horyzontalnie :)

 • Staszek 12:38 02.01.2018

  Konsole to sprzęt dla mainstreamu, czyli dla przeciętnych Kowalskich, co lubi sobie pograć w fifkę lub pojeżdzić w Forzę. Przeciętny Kowalski dalej ma TV FHD, 4K kupi za kilka lat (myślę, że 3-5 lat) a 8K? Za 10 lat jak to stanieje, a ralnie z 12-15 lat patrząc jak wolno 4K zdobywa rynek (od 4 lat próbuje). Więc MS czy Sony może spokojnie 8K olać i skupić sie na zapewnieniu pełnego 4K w nowej generacji konsol. Xbox one X jest za słaby do 4K, jest w sam raz do 1080P w 60 fps.

Skomentuj

Autor