Wyłączona telemetria w Windows 10 blokuje osiągnięcia Xbox. Jak to rozwiązać?

Wyłączona telemetria w Windows 10 blokuje osiągnięcia Xbox. Jak to rozwiązać?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:23
24.07.2017
0 komentarzy
2509 wyświetleń

Mimo wprowadzenia przez Microsoft bardziej jasnych zasad prywatności wraz z opcją ich konfiguracji jeszcze przed pierwszym uruchomieniem Windows 10, telemetria wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Zbieranie danych telemetrycznych dla celów diagnostycznych można oczywiście wyłączyć, jednak - jak się okazuje - niesie to ze sobą dodatkowe implikacje i może zaszkodzić pozornie niepowiązanym usługom.

Całkowite wyłączenie telemetrii wymaga od użytkownika nieco wiedzy technicznej, bowiem jest to zaawansowane ustawienie, do którego trzeba dotrzeć na własną rękę. Szczegółowy poradnik, jak tego dokonać, opublikujemy w niedalekiej przyszłości znajdziecie tutaj, tymczasem zajmijmy się kwestią wpływu takiego ustawienia na inne usługi. Okazało się, że wyłączenie telemetrii powoduje też wyłączenie wsparcia dla osiągnięć Xbox dla gier ze Sklepu Windows, które je wspierają. Niespodziewaną zależność odkrył użytkownik Reddita. Z jego raportu wynika, że osiągnięcia Xbox przestają działać, gdy usługa Connected User Experiences and Telemetry (Środowiska i telemetria połączonego użytkownika) zostanie wyłączona przez użytkownika.

Środowiska i telemetria połączonego użytkownika

Jak głosi opis usługi Środowiska i telemetria połączonego użytkownika, pozwala ona "korzystać z funkcji, które obsługują środowiska w aplikacji i połączonego użytkownika. Ta usługa zarządza także zbieraniem i transmisją informacji diagnostycznych i użycia (te działania są sterowane zdarzeniami), gdy opcje prywatności diagnostyki i użycia są włączone w obszarze Opinie i diagnostyka. (Informacje są używane do udoskonalania środowiska pracy i jakości platformy systemu Windows)". Microsoft nie poinformował przy tym, że usługa telemetrii tworzy zależność z usługami niezwiązanymi z diagnostyką, takimi jak osiągnięcia w grach. Być może zostanie to poprawione w którejś z kolejnych aktualizacji Windows 10, jednak na razie jedynym wyjściem (jeśli można to tak nazwać) jest przywrócenie telemetrii.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onmsft.com/news/disabling-telemetry-in-windows-10-turns-off-all-xbox-achievements-heres-how-to-turn-it-back-on

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor