Wyjątkowo niska sprzedaż Xbox One X w Japonii

Wyjątkowo niska sprzedaż Xbox One X w Japonii

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
09:34
17.11.2017
0 komentarzy
1077 wyświetleń

Sprzedaż konsoli Xbox One X w sporej ilości krajów prezentuje się wręcz znakomicie, znacząco deklasując rozwiązania konkurencji. Niemniej, nie w każdym zakątku świata Microsoftowi udało się powtórzyć wyniki – wystarczy spojrzeć na sprzedaż jego najnowszej konsoli w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie krótko mówiąc wypada ona dotychczas wyjątkowo fatalnie – z półek sklepowych zeszły zaledwie 1344 urządzenia. Pierwsze doniesienia, jeszcze dotyczące zamówień przedsprzedażowych stwierdzały, że Xbox wyprzedaje się w bardzo szybkim tempie – teraz wiadomo już jednak, że był to błąd w translacji (a przynajmniej tak tłumaczą się osoby odpowiedzialne za promocję). Czym jednak spowodowany jest niski popyt na konsolę Microsoftu w Japonii oraz czy wpłynie to w jakiś sposób na resztę świata?

Xbox One X w wersji Project Scorpio

Aby zrozumieć japoński rynek gier, należy cofnąć się nieco w czasie. Tuż po wygraniu II WW Amerykanie ustanowili swoje placówki w Kraju Kwitnącej Wiśni, narzucając tym samym okolicznej ludności swoje wzorce i wartości. W efekcie społeczeństwo japońskie zaznało swobody obyczajów, z którą nigdy wcześniej nie miało okazji interferować w tym stopniu (do czego przyczynił się zresztą ścisły system kastowy). Amerykanie wraz ze sobą przynieśli oczywiście także rozmaite formy kultury – w tym nurt Heroic Fantasy (którego doskonałym przykładem jest Conan), który połączył się później z japońskim folklorem i w efekcie (oczywiście po dłuższym czasie) narodziły się gry jRPG. Niestety, gigant z Redmond nie był nimi zbytnio zainteresowany, w skutek czego pole do popisu miały dwie gigantycznie obecne firmy – Sony oraz Nintendo. To właśnie ich konsole zalały tamtejszy rynek, w czym znacząco pomogło skupienie się na wspomnianych tytułach. W kontekście wyniku sprzedażowego Xbox One X znaczenie ma zwłaszcza niedawna premiera Nintendo Switch, czyli przenośnej konsoli która w dalszym ciągu bije rekordy popularności w Japonii, zaś swoją premierę miała zaledwie kilka miesięcy temu. Suma summarum, Xbox trafił na rynek obecnie już przesycony, nie mogąc przy okazji konkurować z lokalnym produktem (brak znaczącej ilości gier jRPG). Na szczęście sytuacja ta nie wpłynie znacząco na globalną sprzedaż konsoli Microsoftu – sytuacja tego typu ma bowiem miejsce praktycznie wyłącznie w przypadku Kraju Kwitnącej Wiśni, który chyba już na zawsze pozostanie bardzo specyficznym rynkiem.

Wszystko wskazuje na to, że Microsoft miał po prostu pecha wypuszczając w Japonii swoją konsolę krótko po premierze Nintendo Switch. Nie można w tym miejscu jednak winić jego działu planowania i marketingu – w końcu globalna premiera uniemożliwia zbytnie przesunięcie dat w zależności od rejonu. Nie powinien być to jednak problem – gigant praktycznie nigdy nie był w stanie równać się w ilości sprzedanych urządzeń z Sony i Nintendo (oczywiście dotyczy to nadal wyłącznie Japonii), wobec czego wielkich sukcesów na tym gruncie i tak nie prorokowano. Rzecz jasna czynników składających się na to było więcej, jednakże nie ma sensu ich poruszać – te najważniejsze zostały już wymienione.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/xbox-one-x-fails-to-convert-the-japanese-selling-a-mere-1344-units?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+neowin

Polecamy również w kategorii Xbox One X

Komentarze

Skomentuj

Autor