Wyciekła lista powłok dla nowego systemu Windows

Wyciekła lista powłok dla nowego systemu Windows

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
15:43
01.02.2018
0 komentarzy
1409 wyświetleń

Ostatnio informowaliśmy, o planach Microsoftu na odejście od modelu Win32 - klasycznej platformy x86, która znajduje się obecnie na niemal każdym komputerze na świecie. Jest to jednocześnie obecnie najbardziej narażone na ataki i wirusy środowisko. Microsoft podejmował próby przenoszenia użytkowników do kontrolowanej, jednolitej platformy już od czasu Windows 8, lecz ani Windows RT, ani obecnie Windows 10 S nie odniosły spektakularnego sukcesu.

Windows Core

Nowa propozycja Microsoftu związana jest z nowym systemem Windows Polaris, teoretycznym następcą systemu Windows którym również wspominaliśmy na CentrumXP. Ma to być element modułowego systemu znanego jako Windows Core. System ten ma składać się z kilku różnych modułów, zamiennych zależnie od obsługiwanej platformy. Polaris miał to być system przeznaczony na desktopy a Andromenda na nowy, składany Surface Phone. Dziś, dzięki znanemu informatorowi Walking Cat, uzyskaliśmy nowe informacje na temat owych modułów. W najnowszym buildzie testowym Windows, Walking Cat odnalazł nawiązania do modułów Windows Core. Pełna lista powłok (Shell) obejmuje wiele różnych urządzeń, w tym wspomniane desktopy, Andromeda Phone oraz na przykład Surface HUB:

Windows Shells

Nie wszystkie z wymienionych na liście elementów mogą ujrzeć światło dzienne. Microsoft może testować różne opcje i woli przygotować fundamenty pod każde z nich. Niemniej jest to kolejny puzzel do układanki i powoli klaruje się nam nowa wizja Microsoftu, na rozwój branży komputerowej. Zunifikowane środowisko które jest zamknięte i jednocześnie bezpieczne. Nowe systemy mają powoli odchodzić od wolności instalacji dowolnej aplikacji i tak jak to ma miejsce w Windows 10 S, ograniczyć wybór do Microsoft Store. Z jednej strony jest to spore ograniczenie dla użytkowników - jednak z drugiej idą za tym spore korzyści. Na pewno jest to spory krok, który może na nowo zdefiniować świat komputerów. Jak to będzie wyglądać w praktyce - czas pokaże.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsofts-full-list-alternate-windows-shells-revealed/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor