Wsparcie dla Windows 10 w wersji 1511 przedłużone o sześć miesięcy

Wsparcie dla Windows 10 w wersji 1511 przedłużone o sześć miesięcy

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
07:13
15.11.2017
0 komentarzy
1213 wyświetlenia

Założeniem przyświecającym Windows 10 było potraktowanie systemu jako usługi (Windows-as-a-Service), przez co każda z wydawanych średnio dwa razy do roku aktualizacji głównych może liczyć na wsparcie trwające od półtora do dwóch lat. Pierwsze wydanie 1507, choć miało utracić wsparcie w marcu tego roku, zyskało później dodatkowe dwa miesiące (lecz nawet mimo to do dziś otrzymuje aktualizacje zbiorcze). Następny w kolejce jest November Update.

Wersja 1511, czyli pierwsza główna aktualizacja Windows 10 od czasu wydania oryginalnego, miała być wspierana do października tego roku. Microsoft ogłosił jednak, że przedłuży jego życie o kolejne sześć miesięcy. November Update, choć nie otrzymuje już nowych funkcji, pozostaje chroniony dzięki dalszym aktualizacjom zbiorczym i poprawkom niezwiązanym z bezpieczeństwem. Wsparcie jest też sensowne choćby z tego powodu, że wielu użytkowników (zwłaszcza korporacyjnych) preferuje dostępną opcję opóźniania aktualizacji i pozostania możliwie najdłużej przy nieco przestarzałej, lecz nadal zabezpieczonej wersji systemu.

Windows 10 version 1511

"By pomóc we wczesnej [fazie] adaptacji niektórym przedsiębiorstwom, które nadal kończą przejście do Windows jako usługi, będziemy dostarczać dodatkowe pakiety serwisowe dla Windows 10 w wersji 1511 przez kolejnych sześć miesięcy, aż do kwietnia 2018 r. Zapewnimy aktualizacje adresowane do krytycznych i ważnych problemów z bezpieczeństwem, które wyłonią się w tym okresie. Aktualizacje te będą dostępne dla wszystkich używających Windows 10 Enterprise i Windows 10 Education w wersjach 1511. Aktualizacje będą oferowane poprzez normalne kanały, wliczając w to Windows Update, WSUS, Configuration Manager i katalog Windows Update" - czytamy na blogu Windows for IT Pros.

Microsoft odszedł już najwyraźniej od zapewnień, że wspiera jednocześnie tylko dwie lub trzy główne wersje Dziesiątki, przez co starsze wersje po wydaniu nowszych miałyby tracić wsparcie. Przykład widzimy co miesiąc w Patch Tuesday, kiedy to firma udostępnia aktualizacje zbiorcze dla wszystkich pięciu wydań jednocześnie, w tym dla wersji oryginalnej z lipca 2015 roku. Nawet w przypadku starszych wersji nie są to jedynie aktualizacje bezpieczeństwa, a pełne pakiety ze "zwykłymi" poprawkami, często takimi samymi jak np. w Fall Creators Update.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.technet.microsoft.com/windowsitpro/2017/11/14/progressing-windows-as-a-service/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor