Wsparcie dla Braille'a i inne ułatwienia dostępu w Windows 10 Creators Update

Wsparcie dla Braille'a i inne ułatwienia dostępu w Windows 10 Creators Update

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/2/2016, 8:30 PM

Liczba odsłon: 3938

Creators Update to kolejna, przewidziana na marzec aktualizacja Windows 10, która wprowadzi szereg "twórczych nowości" - głównie w obszarach wszędobylskiej grafiki 3D, VR i nie tylko. To oczywiście nie koniec nowości. W ramach Creators Update pojawią się nowe funkcje ułatwień dostępu dedykowane osobom niepełnosprawnym, niewidomym, niedowidzącym, niesłyszącym i nie tylko. Najważniejszą bodaj nowością będzie wsparcie dla wprowadzania i odczytywania tekstu w alfabecie Braille'a.

Dziś, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zespół Microsoft Accessibility opublikował rozległy post, w którym opisuje plany na najbliższą przyszłość. W przyszłym roku Microsoft chce się odnieść do trzech wartości: przejrzystości - udostępniając plany i upewniając się, że produkty firmy są łatwo dostępne; odpowiedzialności - nadając priorytet włączającym designom i ułatwieniom dostępu; inkluzywności - mając na uwadze wszystkich klientów, także z ich niepełnosprawnością. Z tego powodu istniejące rozwiązania (np. Narrator, zamiana tekstu na mowę, ułatwienia w Microsoft Edge etc.) otrzymają aktualizacje, a dodatkowo pojawi się natywne wsparcie dla zupełnie nowych ułatwień dostępu.


Szykuje się poważna aktualizacja Ułatwień dostępu w Windows 10

Praktycznie wszystkie aktualizacje przewidziane dla Creators Update będą w mniejszym lub większym stopniu powiązane z Narratorem. Przytoczmy teraz najważniejsze z nich:

  • Wsparcie dla Braille'a - Creators Update będzie oferował wsparcie (beta) dla wprowadzania i odczytywania tekstu w alfabecie Braille'a. Oznacza to wsparcie dla wyświetlaczy Braille'a od ponad 35 producentów i obsługę ponad 40 języków i wariantów Braille'a.
  • Samodzielna instalacja - użytkownicy będą mogli zainstalować Windows 10 Creators Update z udziałem Narratora, który towarzyszyć będzie użytkownikowi we wszystkich etapach instalacji i konfiguracji systemu.
  • Nowe sposoby uruchamiania Narratora - skrót CTRL + WIN + ENTER zastąpi skrót WIN + ENTER. Aplikację można też uruchomić poprzez Cortanę lub Ustawienia.
  • Nowe możliwości zamiany tekstu na mowę - zostanie dodanych ponad 10 nowych głosów. Narrator zyska też możliwość czytania tekstów napisanych w wielu językach i będzie się między nimi przełączał automatycznie - o ile zainstalowano odpowiednie głosy dla tych języków.
  • Poprawione doświadczenia audio - w Creators Update znajdzie się funkcja dynamicznego przyciszania, więc Narrator będzie zmniejszał głośność aplikacji odtwarzających dźwięk w tle tylko wtedy, gdy faktycznie będzie czytać tekst. Poprawie ulegnie też współdziałanie Narratora (i innych czytników ekranowych) z Cortaną.
  • Bardziej ogólne poprawki - pojawią się nowe funkcje ułatwiające zrozumienie kontekstu przycisku lub menu, z którym mamy dokonać interakcji. Możliwe będzie także zasięgnięcie informacji o obiektach, takich jak choćby kolor tła komórki w tabeli. Narrator zapamięta nasze preferencje i będzie się do nich stosować w różnych aplikacjach. Dotyczy to też pozycjonowania kursora.
  • Ułatwione przeglądanie w Microsoft Edge - nowe funkcje to m.in. możliwość bezpośredniego przeskoczenia do elementów formularza, takich jak pole wyboru, pole tekstowe lub przycisk, czy nawigacja po nagłówkach.
  • Poprawki dla różnych urządzeń - będzie można za pomocą kontrolera Xbox korzystać z Narratora i wydawać mu polecenia. Pojawi się też możliwość ustawienia wysokości głosu i szybkości czytania.

Spory krok naprzód w dziedzinie ułatwień dostępu będzie też w przyszłym roku udziałem Office 365. Jenny Lay-Flurrie z działu Microsoft Accessibility pisze o trzech aktualizacjach: łatwiej dostępnych szablonach dokumentów, wbudowanych kontrolkach umożliwiających spersonalizowanie odczytów i wsparciu dla tworzenia profesjonalnych i dopracowanych treści z udziałem technologii asystujących. Creators Update przewidziany jest na marzec 2017 r., jednak spodziewamy się nowych funkcji już wcześniej w ramach programu Windows Insider.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia