Menu kategorii
 • Wprowadzenie do usługi Windows Live Spaces

  Wprowadzenie do usługi Windows Live Spaces

   Dariusz Michalski
  Dariusz Michalski
  00:00
  20.03.2009
  10038 wyświetleń

  Windows Live Spaces jest jedną z usług udostępnianych przez firmę Microsoft w portalu Windows Live. Jest to wydzielone dla każdego użytkownika miejsce w sieci, gdzie może się dzielić swoimi zainteresowaniami, spostrzeżeniami, a nawet zdjęciami oraz różnego rodzaju plikami z innymi osobami. Jeśli chcesz się pokazać światu, pochwalić się swoimi osiągnięciami, zaprezentować materiały uwieczniające przygodę Twojego życia, bądź po prostu zapisać i udostępnić innym swoje przemyślenia, dokonasz tego wszystkiego dzięki odpowiednim narzędziom dostępnym w tej usłudze.

  W skład podstawowych funkcjonalności Windows Live Spaces wchodzą:

  Blog - to swego rodzaju internetowy pamiętnik, gdzie w każdej chwili możesz umieszczać informacje z możliwością wzbogacenia ich o obraz czy materiał wideo. Dzięki temu osoby odwiedzające Twoją stronę będą miały możliwość uzyskać o Tobie więcej informacji. Forma pamiętnika pozwala zaprezentować styl życia i wykonywane podczas niego czynności w kolejności chronologicznej.

  Albumy - korzystając z albumów online, możemy przechowywać i prezentować innym swoje fotografie. Osoby odwiedzające Twój obszar będą mogły je obejrzeć w formie pokazu slajdów, a nawet, jeśli im na to zezwolisz, będą miały możliwość komentowania poszczególnych fotografii. W ten sposób możesz pokazać swoją pasję jaką może być fotografowanie, oraz zaprezentować relację z wyprawy bądź innego ważnego wydarzenia.

  Listy - w swoim obszarze możesz umieszczać listy ulubionej muzyki, filmów, książek oraz innych niestandardowych pozycji, dzięki czemu będzie można lepiej poznać Ciebie i Twoje zainteresowania, co może prowadzić do zawarcia nowych znajomości oraz powstania wielu nowych tematów do rozmów z osobami, które podobnie klasyfikują zawartość danej kategorii.

  Osoby - tutaj możemy wyszukiwać i przechowywać profile swoich znajomych i przyjaciół, dzięki czemu będziemy mieli z nimi odtąd łatwy i szybki kontakt, a także dostaniemy możliwość ich lepszego poznania poprzez łatwość dostępu do obszarów znajomych.

  We własnym obszarze mamy także możliwość dodawania wielu innych modułów. Są to między innymi:

  • Źródła danych RSS - z których informacje będą prezentowane na naszej stronie,
  • Księga gości - gdzie osoby odwiedzające wybrany obszar mogą napisać komentarz dotyczący jego autora, wyglądu i zawartości strony, czy też zupełnie innego tematu
  • Fotografie, dźwięki i materiały wideo - które będzie można wysłuchać i zobaczyć bezpośrednio na stronie obszaru
  • Popularne gadżety - znane z paska bocznego systemu Windows Vista, dające szybki dostęp do wielu różnych informacji, wzbogacając zarazem wygląd strony.

  Elementem, który nie jest dostępny bezpośrednio w zakładce Spaces witryny Windows Live, ale widocznym w utworzonym obszarze i wykorzystywanym przez obszar, jest usługa Windows Live SkyDrive. To folder na serwerze, w którym możemy umieszczać i udostępniać różnego rodzaju pliki, które będą mogli zobaczyć i pobrać użytkownicy odwiedzający stronę obszaru. W tej usłudze także możemy określać prawa dostępu do poszczególnych plików i katalogów, dzięki czemu prywatna zawartość nie dostanie się w niepowołane ręce, a zobaczą ją jedynie uwierzytelnione osoby. Kolejnym oddzielnym modułem są Wydarzenia, gdzie mamy możliwość wybrania jednego z gotowych bądź zdefiniowania własnego zdarzenia, o którym zostaną powiadomieni określeni znajomi. Taki sposób komunikacji umożliwia szybkie i łatwe poinformowanie wybranej grupy osób na przykład o zaplanowanym przyjęciu urodzinowym, czy też zjeździe klasowym.

  Wszystkie te elementy stosuje się po to by witryna zawierała wszystkie informacje, które chcemy na niej umieścić oraz przykuwała uwagę odwiedzających ją osób. Ciekawą możliwością jest ustawienie praw dostępu do poszczególnych zasobów, dzięki czemu tylko określone osoby będą mogły zobaczyć pełną zawartość naszego obszaru.

  Oprócz zawartości witryny dzięki stosowaniu gotowych kompozycji, bądź też poprzez modyfikowanie poszczególnych elementów możemy w różnoraki sposób modyfikować wygląd, rozstawienie, kolorystykę oraz wiele innych parametrów strony. Sprawia to, że każdy z obszarów może być indywidualny, znajdować się pod wyjątkowym adresem w sieci i prezentować unikalne upodobania użytkownika.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Windows Live Spaces