Word - tworzenie i edytowanie nowego dokumentu

Word - tworzenie i edytowanie nowego dokumentu

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
00:00
29.06.2018
1425 wyświetleń

Pakiet Office to jeden z przebojów wszech czasów Microsoftu i dotyczy to również jego mobilnej wersji. Microsoft na rynku mobilnym obecny jest teraz jedynie za pośrednictwem różnego rodzaju aplikacji na konkurencyjnych platformach. Aplikacje pakietu Office posiadają swoją pełną reprezentację na systemie Android, więc znajdziemy tu zarówno Excela, jak i PowerPointa i oczywiście również edytor tekstu Word. Jak wygląda praca z mobilną wersją Worda? Jakie możliwości ona daje? Sprawdźmy to!

Aplikację Word możemy oczywiście pobrać za darmo, ze Sklepu Google Play. Po zainstalowaniu uruchamiamy aplikację, a naszym oczom ukaże się lista wszystkich dostępnych plików, które znajdują się na naszym telefonie lub w usłudze OneDrive. Aby utworzyć nowy dokument, klikamy ikonkę znajdującą się w prawym górnym roku, tuż obok ikony naszego Konta.

Word Mobile Start

Do dyspozycji mamy kilka opcji — otworzyć zapisany dokument, utworzyć nowy pusty dokument lub skorzystać z jednego z wielu dostępnych szablonów. Możemy również wybrać lokalizację nowego pliku. Domyślnie jest to nasza przestrzeń w OneDrive, lecz możemy zapisać plik lokalnie w folderze Dokumenty lub wybrać niestandardową lokalizację. Wybierzmy jeden z dokumentów utworzony wcześniej na komputerze.

Word Mobile Dokumenty

Nasz dokument jest gotowy do edycji. Jakie mamy możliwości? Domyślnie dokument wyświetla się w klasycznej formie kartki. Aby włączyć widok dla urządzeń przenośnych, klikamy ikonkę znajdującą się na górnej belce. Oczywiście tekst edytować można w każdym trybie, lecz tryb mobilny jest dużo wygodniejszy. Aby skontrolować, jak dokument się prezentuje, możemy w każdej chwili wrócić do standardowego widoku, klikając ten sam przycisk.

Na górnej belce znajdują się również opcje Udostępniania, Wyszukiwania oraz ikonka edycji tekstu, po naciśnięciu której, z dolnej krawędzi zostanie wysunięty zasobnik z narzędziami. Właśnie tutaj znajdziemy najważniejsze elementy, które pozwolą zawsze i wszędzie w podstawowym stopniu dokonać edycji tekstu.

Word Mobile Narzędzia główne

Ilość narzędzi, które są dostępne w mobilnej wersji Worda, jest rzecz jasna dużo mniejsza niż w desktopowej wersji, więc nie możemy oczekiwać tutaj pełnej funkcjonalności. Sekcja narzędzi dzieli się na kilka kategorii. Pierwszą z nich są Narzędzia główne, gdzie możemy między innymi zmienić czcionkę, ustawić jej formatowanie, w tym oczywiście jej rozmiar, kolor, pogrubienie, kursywę, justowanie tekstu. Możemy też wstawić listę oraz wybrać jeden z dostępnych stylów formatowania.

Word Mobile Wstawianie

Drugą kategorią narzędzi jest Wstawianie. Możemy wstawić nową pustą stronę, tabelę, obraz, kształt, pole tekstowe, link, komentarz, ustawić nagłówek i stopkę, równanie lub przypisy.

Word Mobile Rysowanie

Kolejna kategoria grupuje narzędzia związane z rysowaniem. Rysować możemy za pomocą ekranu dotykowego wykorzystując pióro, zakreślacz lub gumkę. Do wyboru mamy też jeden z kilku kolorów oraz kilka grubości linii.

Word Mobile Układ

W kolejnej kategorii znajdują się ustawienia Układu strony, czyli jej orientacja, marginesy, rozmiar, kolumny i znaki podziału.

Word Mobile Recenzja

Następna kategoria zawiera opcje dotyczące Recenzji dokumentu. Znajdziemy tu ustawienia pisowni, komentarzy i statystyki dokumentu. Możemy też z tego miejsca prześledzić zmiany w dokumencie.

Word Mobile Widok

Ostatnia sekcja dotyczy Widoku dokumentu, gdzie możemy przejść między widokiem mobilnym a układem wydruku.

Są to, co prawda, tylko podstawowe funkcje, lecz Microsoft wyszedł z założenia, że nikt o zdrowych zmysłach nie będzie próbował w zaawansowany sposób edytować lub tworzyć dokumenty na telefonie. Dostępne opcje są w zupełności wystarczające, by w wygodny sposób dokonać podstawowej korekty i edycji dokumentu, kiedy potrzebujemy zrobić to szybko. Korzystając z przedstawionych powyżej narzędzi, można spokojnie zredagować krótki tekst, odpowiednio go sformatować i udostępnić. Wszystko to za pomocą jedynie naszego smartfona.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Office na Androidzie