Windows to obecnie 92% rynku desktopowych systemów operacyjnych

Windows to obecnie 92% rynku desktopowych systemów operacyjnych

 Marcin Paradowski
Marcin Paradowski
15:30
05.02.2015
0 komentarzy
2664 wyświetlenia

Tradycyjnie już, jak co miesiąc, serwis analityczny Net Applications opublikował statystyki dotyczące udziałów w rynku systemów operacyjnych i przeglądarek internetowych. Dane te pomagają firmom monitorować aktualnie panujące trendy w wymienionych sektorach na podstawie szeregu aplikacji w podłączonych do Internetu urządzeniach.

W styczniu najlepiej radzący sobie Windows 7 zaliczył drobny spadek procentowy z 56,26% do 55,92%. Co ciekawe, ponad 13-letni już Windows XP wciąż znajdował się na niespełna 19% badanych komputerów. Tymczasem w tendencji wzrostowej utrzymuje się Windows 8/8.1, kończąc z wynikiem 13,83%. Z kolei Windows Vista ląduje na poziomie 2,44%.

Udział procentowy systemów Windows

Warto odnotować, że pojawił się kolejny gracz walczący o udziały. Mowa tu o Windows 10, który od 2 miesięcy jest już brany pod uwagę w rankingu. Dane na jego temat nie pokrywają się jednak z oczekiwanymi - w grudniu 2014 roku "dziesiątka" występowała na 0,06% urządzeń desktopowych. Z kolei w styczniu, kiedy to do Internetu trafiła oficjalna konsumencka wersja testowa Windows 10, Microsoft ogłosił wzrost liczby testerów o 500 000.

Faktem jest, że całkowity udział systemów Windows na platformie desktop wzrósł 0,11% i pod koniec stycznia wynosił już 91.56%. W analizie powyższych danych drobne zmiany procentowe nie są aż tak ważne, gdyż dotyczą jedynie fragmentu całego rynku. Są używane w badaniach zmian zachowań klientów i nie odzwierciedlają w pełni rzeczywistego rynku komputerowego.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/january-2015-usage-windows-7-drops-windows-8-gains-and-windows-10-shows-signs-of-life

Polecamy również w kategorii Windows 7

Komentarze

Skomentuj

Autor