Windows XP nadal żywy

Windows XP nadal żywy

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
10:23
04.04.2018
3 komentarze
1879 wyświetleń

Jednym z najbardziej znanych systemów operacyjnych na świecie jest bez dwóch zdań Windows XP. Można w zasadzie powiedzieć, że to na nim wychowali się ludzie, którzy podejmują obecnie pracę jako wykwalifikowani informatycy. Oczywiście byli i tacy, którzy kurczowo trzymali się wówczas Windowsa 98, jednak bądźmy szczerzy – system ten był o wiele gorszy od swojego następcy. Czas jednak biegnie nieubłaganie, zaś stosowanie starszych rozwiązań mija się obecnie z celem. Wydawać by się mogło więc, że odejście Windows XP w otchłań zapomnienia jest nieuniknione. Czy jednak faktycznie będzie to miało miejsce w najbliższym czasie?

Windows XP

Pierwsza wersja systemu operacyjnego Windows XP ukazała się ponad 16 lat temu (25.10.2001r), zaś jego wsparcie techniczne zostało wygaszone 8 kwietnia 2014 roku. Teoretycznie więc liczba komputerów działających w oparciu o ten leciwy już system powinna stopniowo spadać, aczkolwiek wcale się tak nie dzieje. Mało tego, w marcu odnotowano nawet wzrost liczby pecetów korzystających z Windows XP z 3,81% do 4.59%. Nie jest to bynajmniej pierwsza sytuacja tego typu, bowiem w październiku ubiegłego roku wartości te również wzrosły z 6,19% do 7,64%.

Długowieczność prezentowana przez Windows XP to nic innego, jak zasługa jego rozpowszechnienia. Niegdyś spotkać go można było praktycznie wszędzie, między innymi w domach, szkołach, szpitalach, a nawet w wojskowości. Czas jednakże nie stanął w miejscu i sprzęt, na którym zainstalowany był Windows XP, zwyczajnie się starzał aż do momentu, w którym instancja na nim najnowszych wersji Windowsa po prostu mijała się z celem – taka kombinacja, krótko mówiąc, nie działałaby płynnie. W efekcie niemal każdy prędzej czy później wymienił komputer (a wraz z nim system operacyjny) na nowszy. W przypadku firm i szkół nie było to jednak takie łatwe, bowiem modernizacja pociągnęłaby za sobą ogromne koszty, na które spora część placówek nie była gotowa (bądź też ich dyrektorzy wychodzili z założenia, że skoro sprzęt działa, to nie trzeba go wymieniać). W efekcie Windows XP napotkać można również i dziś, choć wydaje się to częstsze w biedniejszych rejonach świata.

Oczywiście tłumaczy to tylko fakt, że Windows XP nadal jest obecny na rynku, nie zaś skok liczby komputerów korzystających ze wspomnianego systemu. To akurat może wynikać z coraz większej popularności kryptowalut, spośród których nie wszystkie wymagają wysokiej wydajności – dla przykładu BurstCoin wydobywa się przy użyciu dysków twardych (również tych starszych). Mogło to skłonić wielu kryptogórników do sięgnięcia po starszy sprzęt, dotychczas stojący bezczynnie na strychu czy też w piwnicy. Niestety, jaki był dokładnie odsetek użytkowników korzystających z Windows XP, nie da się dokładnie określić. Tak czy inaczej, system ten miał tak wielki wpływ na rozwój komputerów, że zapewne jeszcze nieraz o nim usłyszymy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.windowslatest.com/2018/04/04/windows-xp-is-still-going-strong/

Polecamy również w kategorii Windows XP

Komentarze

  • prezes 14:37 04.04.2018

    windows xp jest systemem dopracowanym, wprowadził większy poziom bezpieczeństwa 128 bitowe szyfrowanie i akceleracje sprzętową dla nowych i starych komputerów ale nowe komputery wspierają mocniejsze szyfrowanie dlatego jest możliwość ulepszania starych systemów aktualizacjami w tym miejscu zaczynają się problemy od strony finansowej nie technicznej, ktoś musi zapłacić za ulepszenia i robić takie zmiany dla zwykłych ludzi i nie wykorzystywać do celów politycznych albo korporacyjnych, nikt nie przejmuje sie ludźmi dlatego nie zrobili systemu windows longhorn, systemy komputerowe windows, linux dostają wsparcie techniczne 4 lata z jednego powodu bardzo duże pieniądze w miliardach, jeden system windows xp był wspierany 13 lat bo był dobrym systemem dla zwykłych ludzi ale wielką pomyłką dla firmy microsoft pseudonim mafia sp.z.o.o, moim zdaniem systemy komputerowe powinny być wspierane 10 lat jest to długi czas na dopracowanie nowszego systemu komputerowego, jeśli światem będą rządziły pieniądze to kontrolowany świat jednym komputerem z czerwonym przyciskiem będzie katastrofą dla całej ziemi w dalekiej przyszłości

  • prezes 21:34 04.04.2018

    windows vista jest dla mnie lepszy od ładniejszego windows 7 ale windows vista nie obsługuje akceleracji sprzętowej dla starszych kart dźwiękowych i tego mi brakuje, windows xp był wyposażony w akceleracje sprzętową ale nie obsługuje nowych standardów bezpieczeństwa

  • Kropka 11:13 05.04.2018

    ........... - podrzuciłem kilka kropek. Wstaw proszę bo nie ogarniam całego zdania.

Skomentuj

Autor