Windows Update

Windows Update

Autor: Adam Myszkowski

Opublikowano: 5/14/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 7930

Nie ma systemu doskonałego. To oczywiste stwierdzenie jednoczesnie wyjaśnia powód, dla którego istnieje usługa Windows Update. Ten składnik systemu od dawien dawna pomaga użytkownikom w aktualizowaniu różnych poprawek i łatek bezpieczeństwa. Prawidłowo skonfigurowany, Windows Update w Windows 8 będzie działać niemal niezauważalnie. Microsoft nie wprowadził w nim rewolucji, bo i po co? Pojawił się natomiast subtelne zmiany, które dla osób obeznanych z poprzednimi edycjami "okienek" mogą być istotne.

Windows Update w systemie Windows 8 znajdziemy zarówno w klasycznym Panelu sterowania, jak i w Ustawieniach dostępnych z paska bocznego Modern UI. Ich funkcjonalność jest praktycznie identyczna, więc nie ma większego znaczenia, którą z tych opcji wybierzemy. W naszym przykładzie skorzystamy z nowej wersji interfejsu Windows 8.

Najszybciej dostaniemy się do niej wpisując w widoku ekranu Start frazę Windows Update i wybierajac z propozycji Ustawienia usługi Windows Update. Na ekranie głównym usługa dostarcza nam informacje na temat trybu instalowania aktualizacji, ich dostępnej liczbie, a także odnośniki do opcji konfiguracyjnych.

Windows Update

Pod pierwszym z nich, Wyświetl szczegóły, kryje się lista oczekujących na pobranie łatek. Microsoft wyróżnia cztery kategorie aktualizacji:

  • Krytyczne - wydawane w trybie natychmiastowym, wiążą się z wykrytymi lukami w systemie Windows, które mogą być wykorzystane do bezpośredniego ataku na nasz komputer.
  • Ważne - wydawane zazwyczaj w ramach cyklu Patch Tuesday - w drugi wtorek każdego miesiąca, zawierają istotne poprawki zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i wpływu na stabilność samego systemu.
  • Zalecane - Nie są niezbędne do prawidłowego działania systemu Windows, ale ich instalacja może rozwiązać konkretne problemy, występujące w przypadku zaistnienia bardzo specyficznych okoliczności. Jako zalecane oznaczane są też z reguły aktualizacje wnoszące nowe funkcjonalności do systemu.
  • Opcjonalne - Znajdziemy wśród nich drobne poprawki, oraz nowe funkcje systemu. Nie są one automatycznie instalowane.

Klikając Sprawdź teraz polecimy usłudze Windows Update ponowne sprawdzenie dostępności nowych aktualizacji. Jeśli korzystamy z opcji automatycznego pobierania i instalowania poprawek, nie ma potrzeby częstego korzystania z tego przycisku. Jeśli jednak zdecydujemy się na manualne pobieranie i instalowanie aktualizacji, musimy pamiętać o regularnym sprawdzaniu, czy nie czekają dla nas istotne poprawki.

Wyświetl historię aktualizacji umożliwia zapoznanie się z listą do tej pory zainstalowanych poprawek. W szczególnych przypadkach niektóre aktualizacje wymagają instalacji wcześniej konkretnych poprawek. Dzięki tej liście możemy sprawdzić, czy posiadamy wszystkie niezbędne aktualizacje.

Ostatni odnośnik przeniesie nas do właściwych opcji konfiguracyjnych. Po kliknięciu Zmień sposób instalowania aktualizacji uzyskamy dostęp do następujących ustawień:

  • Aktualizacje ważne - z listy możemy wybrać sposób instalowania aktualizacji o statusie Krytyczna i Ważna. Dla komputerów stacjonarnych i przenośnych z nielimitowanym dostępem do internetu warto mieć wybraną opcję automatycznej aktualizacji. Dzięki temu system Windows bez ingerencji użytkownika sam zajmie się aktualizacją istotnych poprawek. Kolejna opcja przydaje się w wypadku słabszych maszyn, gdzie może zajść obawa, ze instalowanie aktualizacji w tle wpłynie negatywnie na wydajność komputera w trakcie pracy. Wyszukiwanie aktualizacji bez ich pobierania i instalacji przyda się w przypadku urządzeń z ograniczonym dostępem do internetu. Dzięki temu możemy poczekać z pobieraniem większych pakietów do momentu, gdy będziemy mogli skorzystać np. z łącza Wi-Fi. Ostatnia możliwość to decyzja o ręcznym wyszukiwaniu i instalowaniu wszystkich aktualizacji. Nie polecamy korzystania tej opcji.
  • Kolejna pozycja umożliwia nadanie zalecanym aktualizacjom takiego samego statusu, jak aktualizacjom ważnym i podpięcie ich do automatycznego pobierania i instalowania, jeśli na liście powyżej takowe są wybrane. Polecamy pozostawienie tej opcji włączonej.
  • Ostatnia opcja umożliwia rozszerzenie działania Windows Update o inne programy Microsoftu. Dzięki temu wydawane do nich poprawki będą uwzględniane na liście aktualizacji. Opcja ta obejmuje m.in. pakiet Microsoft Office, czy też Silverlight.
  • Windows Update

    W szczególnych przypadkach może zdarzyć się, że trzeba będzie odinstalować którąś z aktualizacji. Zdarza się bowiem, że nie działają one tak, jak powinny na specyficznych konfiguracjach, lub też zawierają błąd, który został wykryty dopiero po wypuszczeniu danej łatki. Microsoft dokłada wszelkich starań, aby aktualizacje były bezbłędne, niemniej od czasu do czasu zdarzają się problemy. Aktualizacje odinstalujemy wyłącznie w trybie klasycznego pulpitu. Tam też otwieramy Panel sterowania, a w nim aplet Programy i funkcje. Na pasku z lewej strony ekranu znajdziemy tam pozycję Wyświetl zainstalowane aktualizacje. Po jej wybraniu ukaże nam się lista poprawek zaimplementowanych do naszego oprogramowania. Każdą z łatek możemy usunąć klikając ja prawym przyciskiem myszki i wybierając polecenie Odinstaluj.

    Windows Update

    Pamiętajmy, że na niewiele zda nam się nawet najlepsze oprogramowanie antywirusowe, gdy nasz system nie będzie regularnie aktualizowany. W najnowszej edycji Windows instalowanie aktualizacji może odbywać się w sposób niezauważalny dla użytkownika a konieczność ponownego uruchamiania komputera nie jest już sygnalizowana natrętnymi okienkami przypomnień. Jeśli w ciagu 3 dni od momentu instalacji poprawek nie zamkniemy systemu, dostaniemy subtelne powiadomienie o potrzebie ponownego uruchomienia komputera.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia