Windows Subsystem for Linux z pełnym wsparciem w Fall Creators Update

Windows Subsystem for Linux z pełnym wsparciem w Fall Creators Update

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:12
29.07.2017
0 komentarzy
1794 wyświetlenia

Windows Subsystem for Linux (WSL) to specyficzna infrastruktura wprowadzona w zeszłym roku do Windows 10, która uruchamia obrazy systemów linuksowych w trybie użytkownika - z pominięciem maszyn wirtualnych, kontenerowania, trybu piaskownicy czy kompilacji skrośnej. WSL został uruchomiony w ubiegłym roku, zyskując przedpremierowe wsparcie w kompilacjach Insider Preview. Od tego czasu sporo się zmieniło (m.in. do Sklepu Windows zawitały pełnoprawne dystrybucje SUSE, Fedory i Ubuntu), jednak program beta powoli dobiega końca.

Nadszedł czas poważnych zmian w ekosystemie Windows - wsparcie dla Linuksa staje się ogólnodostępną rzeczywistością. Microsoft zapowiedział, że Windows Subsystem for Linux stanie się w pełni wspierany w zbliżającej się aktualizacji Fall Creators Update. Oznacza to, że wszyscy użytkownicy Windows 10 zyskają dostęp do narzędzi wiersza poleceń Linuksa oraz możliwość udostępniania i otwierania aplikacji linuksowych w Windows (i odwrotnie). Deweloperzy będą natomiast mogli skorzystać z narzędzi pozwalających zarządzać, testować i uruchamiać aplikacje linuksowe w Windows 10. Dodatkowo ze Sklepu Windows będzie można pobierać dystrybucje Linux także w stabilnym wydaniu Windows 10 (do tej pory możliwe było to tylko w buildach Insider Preview).

WSL - Linux w Windows 10

Na ogólną dostępność WSL trzeba będzie poczekać do jesieni, niemniej jednak Microsoft ogłosił, że wyjście z fazy beta nastąpiło już w ostatnim wydaniu Insider - kompilacji 16251. Firma wyjaśniła też, że choć mówimy o pełnym wsparciu, WSL posiada pewne ograniczenia. Po pierwsze, dystrybucje Linux uruchamiane w WSL przeznaczone są do interaktywnych zastosowań użytkowych i nie są to środowiska produkcyjne dla Apache/nginx/MySQL/MongoDB/etc. Po drugie, pliki Linuksa nie są dostępne z poziomu Windows, choć w przyszłości ma się to zmienić. Po trzecie, Microsoft nie planuje obecnie wprowadzenia wsparcia dla aplikacji, desktopów i serwerów X/GUI.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/windows-subsystem-for-linux-exits-beta-will-become-fully-supported-in-fall-creators-update

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor