Windows NT ma już 20 lat

Windows NT ma już 20 lat

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 7/26/2013, 11:41 PM

Liczba odsłon: 3932

Dokładnie dwadzieścia lat temu, bo 27 lipca 1993 roku, Microsoft wydał produkt o nazwie Windows NT - pierwszy w pełni 32-bitowy system operacyjny, na którym bazują wszystkie obecnie działające "okienka", a także platforma Windows Azure i oprogramowanie Xbox One. Przez te 20 lat Windows NT, w postaci kolejnych wydań Windows, z systemu do profesjonalnych zastosowań przeistoczył się w uniwersalny, dostępny i użyteczny dla każdego użytkownika system operacyjny.

W przeciwieństwie do wczesnych wydań Windows, które następnie przekształciły się w rodzinę systemów 9x/Me, Windows NT nie był samodzielnym tworem firmy Microsoft, lecz zrodził się ze współpracy z firmą IBM, która wraz z korporacją rozwijała wówczas system OS/2. Jak wszyscy wiemy, przed wydaniem OS/2 w wersji 3.0, drogi obu firm rozeszły się - IBM zajął się dalszym rozwijaniem tego produktu, natomiast Microsoft skupił się na systemie Windows NT, do którego stopniowo wprowadzał własne środowiska graficzne, znane z wydań Windows 3.1 oraz Windows 95.

Ważne jest tutaj to, że już pierwsze wydanie Windows NT, w przeciwieństwie do ówczesnych, "zwykłych" systemów Windows, charakteryzowało się w pełni 32-bitową architekturą. Wraz z upływem lat kolejno pojawiały się Windows NT 3.1, 3.5, 3.51 i 4.0. Ten ostatni został w końcu wyparty przez swojego bezpośredniego następcę - Windows 2000. Choć od tej wersji systemu Microsoft nie stosował już przydomka NT (New Technology), to numeracja systemowego jądra była nadal kontynuowana: Windows 2000 to wersja 5.0, Windows XP - 5.1, Windows Vista - 6.0. Ze względu na przebudowaną architekturę systemu w Windows Vista i dalsze, ale jedynie pomniejsze zmiany w jądrze, od tego wydania numeracja nieco spowolniła - Windows 7 oznaczono numerem 6.1, Windows 8 numerem 6.2, a nadchodząca aktualizacja Windows Blue oznaczona będzie numerem 6.3.

Biorąc pod uwagę fakt, że część kodu 20-letniego już Windows NT jest obecna w wielu produktach firmy Microsoft, można uznać, że system ten nadal pozostaje żywy.