Windows Hello rozróżnia twarze bliźniaków

Windows Hello rozróżnia twarze bliźniaków

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:50
20.08.2015
0 komentarzy
2785 wyświetleń

Windows Hello to jedna z nowości w Windows 10. Jest to bezpieczny system logowania, który wykorzystuje rozpoznawanie twarzy i inne dane biometryczne, w konsekwencji czego możliwe jest całkowite wyeliminowanie hasła tekstowego. Czy taki system łatwo jest oszukać? Czasem mówi się o bliźniętach, że są podobne jak dwie krople wody. Cóż, nie dla Windows Hello.

Najprostsza metoda uwierzytelniania w Windows Hello opiera się na rozpoznaniu twarzy użytkownika. Wykorzystywana jest do tego rozszerzona technologia kamery, przez co próba podłożenia zdjęcia - nawet wysokiej rozdzielczości - kończy się fiaskiem. Redakcja portalu The Australian wystawiła Windows Hello na kolejną próbę. W eksperymencie wzięło udział sześć par bliźniąt. Jedno z nich zakładało konto Microsoft przy użyciu laptopa Lenovo ThinkPad, a następnie przechodziło przez proces rejestrowania twarzy w Windows Hello. Uczestnicy mogli dołączyć kolejne dane biometryczne, na przykład ubierając okulary. Drugi uczestnik miał za zadanie zalogować się do systemu za pomocą konta, założonego przez swojego bliźniaka.

Windows Hello

Pierwsza para bliźniąt, Anabelle i Miriam Jeffrey (na zdjęciu powyżej) nie zdołała oszukać Windows Hello. "To potrafiło z łatwością nas odróżnić" - mówi jedna z nich. Ten sam scenariusz powtórzył się w kolejnych badanych parach. Czasami system wskazywał niezgodność od razu, a w niektórych przypadkach analiza trwała dłużej. Za każdym razem udało się jednak wychwycić subtelne różnice w budowie twarzy. Dość ciekawe zachowanie Windows Hello zaobserwowano, badając parę sióstr Isabelle i Natalie Brown (na zdjęciu poniżej).

Windows Hello

Był to jedyny przypadek, o którym można powiedzieć, że przerósł Windows Hello. Isabelle i Natalie Brown otrzymały odmowę dostępu do systemu, po tym jak funkcja uwierzytelniania nie zdołała ich rozróżnić. Poza tym przypadkiem nie odnotowano sytuacji, w której Windows Hello pozwoliłby zalogować się w systemie niewłaściwej osobie.

Z eksperymentu płyną dość oczywiste wnioski: Windows Hello jest bezpiecznym systemem uwierzytelniania, który nie da się łatwo oszukać. Jego algorytmy potrafią wychwycić drobne różnice w budowie twarzy, trudne do rozpoznania nawet dla ludzkiego oka. Dodatkowo wzbogacając uwierzytelnianie kodem PIN lub odciskiem palca, możemy uczynić nasze zabezpieczenie praktycznie niemożliwymi do obejścia. Więcej informacji o systemie znajdziecie w naszym wcześniejszym wpisie: Tak działa uwierzytelnianie Windows Hello.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/windows-hello-can-identify-twins-apart-preventing-unwanted-logins

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor