Windows 95 zyskał nowe życie... na zegarku Apple'a

Windows 95 zyskał nowe życie... na zegarku Apple'a

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:49
30.04.2016
2849 wyświetleń

Dla wielu z nas pierwszy system operacyjny, z którym zaczynaliśmy naszą przygodę z PC. Dla innych prawdziwa rewolucja w czasach modemów telefonicznych, wielkich monitorów CRT, dyskietek 3,5" i maszyn, które pod zwględem mocy dziś na głowę bije przeciętny smartfon z najniższej półki. Windows 95 to bez wątpienia system kultowy, które swoje złote lata ma dawno za sobą. Coś jednak skłania fascynatów i deweloperów, by co jakiś czas zapewnić mu reaktywację, często w bardzo nietypowych okolicznościach.

Na początku tego roku pisaliśmy o emulatorze Windows 95 w przeglądarce. Teraz przyszedł czas na coś z zupełnie innej beczki - smartwatch Apple'a. Dawniej, żeby wykonać pracę, kładliśmy na biurku ciężkiego PC-ta i odpalaliśmy jedną z ówczesnych wersji Windows. Dziś wielu z nas robi to samo za pomocą telefonu, tabletu czy nawet zegarka. Mając to na uwadze, deweloper Nick Lee przeprowadził parę eksperymentów z Apple Watch (wcześniej udało mu się już uruchomić Mac OS 7.5.5), w efekcie których udało się zainstalować archaiczny system operacyjny na niewielkim urządzeniu.

Jak widać na nagraniu, system można nie tylko załadować na zegarku Apple'a, ale także wywołać menu Start i uruchamiać programy. Jak podkreśla Nick Lee, urządzenie posiada procesor 520 MHz, który jest blisko 25 razy szybszy od procesora 386, którego jako absolutne minimum wymagał Windows 95: "W efekcie poczułem pewność, że Apple Watch poradzi sobie z uruchomieniem jednego z najbardziej szanowanych systemów operacyjnych, wyprodukowanych w Redmond". Jak w ogóle udało się tego dokonać? Deweloper tłumaczy, że należy zmodyfikować wybrane pliki przy pomocy narzędzia WatchKit, a następnie załadować podmienione pliki użytkownika, które odblokowują wiele możliwości w Apple Watch.

Jako że w tym wydaniu Windows 95 nie jest wirtualizowany, tylko emulowany, jego uruchomienie na Apple Watch zajmuje około godziny. Deweloper opublikował też wskazówki, z których można skorzystać, by samodzielnie przeprowadzić podobny eksperyment.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/a-developer-has-made-windows-95-run-on-an-apple-watch

Polecamy również w kategorii Pozostałe systemy Windows