Windows 11 22H2 automatycznie chroni hasła. To był tydzień z Microsoft 237

Windows 11 22H2 automatycznie chroni hasła. To był tydzień z Microsoft 237

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:37
30.09.2022
1060 wyświetleń

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym odcinku To był tydzień z Microsoft omawiamy istotne tematy i problemy po premierze Windows 11 2022 Update (22H2), wliczając w to blokady aktualizacji i wbudowaną ochronę przed phishingiem. Sprawdzamy też nowości w programach Windows Insider i Edge Insider, zapowiedź wycofania SwiftKey z iOS, testy wytrzymałości baterii i nowości w programie Outlook. Miłej lektury!

Ile czasu na baterii wytrzyma laptop z Windows 11, a ile z Windows 10?

Neowin przeprowadził ciekawe testy, w których porównuje użycie baterii w 4 wersjach systemów: Windows 11 21H2, Windows 11 2022 Update, Windows 11 Dev (build 25201) i Windows 10 21H2 na HP Pavilion 14 x360 z 16GB RAM. Pierwsza symulacja typowego użycia w domu i biurze przy pomocy PCMark10 Extended dała następujące rezultaty:

PCMark10 Extended - Neowin

Drugi test polegał na odtwarzaniu wideo na YouTube w jakości 1080p w Microsoft Edge — również do wyładowania baterii. Konkretne wersje Windows poradziły sobie z tym tak:

YouTube - Neowin

Jak widać, w testowanych scenariuszach Windows 10 wciąż wypada lepiej, mimo że Windows 11 może działać szybciej i wydajniej. Niestety, póki co odbywa się to kosztem zużycia baterii.

Ochrona przed phishingiem w Windows 11 22H2

Zaawansowana ochrona przed phishingiem została wbudowana w system operacyjny Windows 11 22H2. Wykrywa ona automatycznie, kiedy użytkownik wpisuje hasło w dowolnej aplikacji albo na stronie. Windows rozumie w czasie rzeczywistym, czy aplikacja lub witryna ma bezpieczne połączenie z zaufaną witryną, czy też nie. Windows powiadomi użytkowników, że są w niebezpieczeństwie. Oznacza to, że admini mogą teraz dowiedzieć się, kiedy dokładnie hasło zostało wykradzione. Kiedy Windows 11 chroni przed atakiem phishingowym, analityka zagrożeń kaskadowo chroni też innych użytkowników Windows w innych aplikacjach i na innych stronach, które doświadczają tego samego ataku.

Zaawansowana ochrona przed phishingiem w Windows 11

SmartScreen identyfikuje i chroni przed wprowadzaniem haseł firmowych na stronach phishingowych lub w aplikacjach, które się z nimi łączą, a także przed ponownym wykorzystaniem haseł w dowolnej innej aplikacji lub na stronie oraz przed wpisywaniem haseł do Notatnika, Wordpada czy aplikacji Microsoft 365.

Blokady zgodności uniemożliwiają aktualizację do Windows 11 22H2

Windows 11 2022 Update jest udostępniany podobnie jak poprzednie aktualizacje (w tym Windows 10). Monitorowane są sygnały jakościowe. Jeśli algorytmy wykryją, że urządzenie może mieć problem, np. z niezgodnością aplikacji, to może zostać nałożona tzw. blokada bezpieczeństwa, która wstrzymuje oferowanie aktualizacji do czasu rozwiązania problemu.

Blokady zgodności Windows 11 22H2

Istnieje kilka takich scenariuszy, w którym aktualizacja jest blokowana, aby uniknąć problemów. Przykładowo jedna z nich dotyczy sytuacji, gdy zainstalowana drukarka korzysta z Microsoft IPP Class Driver lub Universal Print Class Driver i jest ona zainstalowana na urządzeniu z Windows, które ma problemy z połączeniem z drukarką. Szerzej opisujemy to w artykule:

Microsoft wycofuje SwiftKey z iOS

Od paru tygodni pojawiają się pytania o dalszą przyszłość SwiftKey na iOS. Aplikacja klawiatury nie jest aktualizowana od ponad roku i wygląda na to, że Microsoft stracił zainteresowanie tą platformą. W dniu 5 października wsparcie dla SwiftKey na iOS dobiegnie końca i zostanie on wycofany z Apple App Store — wyjaśnił rzecznik firmy.

SwiftKey na iOS

Dowiedzieliśmy się też, że Microsoft nadal będzie wspierał SwiftKey na Androidzie, a także leżącą u jego podstaw technologię, która napędza klawiaturę dotykową w Windows. Zainstalowana apka SwiftKey na iOS będzie dalej działać, dopóki nie zostanie ręcznie odinstalowana lub użytkownik nie zakupi nowego urządzenia.

Menedżer zadań powraca na pasek zadań Windows 11

Windows 11 Insider Preview otrzymał w tym tygodniu aktualizację do builda 25211 w Dev Channel. Wśród głównych zmian należy wymienić aktualizację ustawień Widżetów, przywróconą dostępność Menedżera zadań w menu kontekstowym paska zadań oraz trochę ulepszeń zasobnika systemowego, Eksploratora plików i Ustawień.

Menedżer zadań na pasku zadań - menu

W odpowiedzi na opinie użytkowników Microsoft przywrócił skrót do Menedżera zadań jako element menu kontekstowego po kliknięciu paska zadań prawym przyciskiem myszy. No w końcu!

Nowy Outlook dostępny dla wszystkich Office Insiderów

Od maja tego roku część Office Insiderów mogła korzystać z nowej wersji Outlooka na Windows z nowym interfejsem, inteligentnymi funkcjami, ale też paroma ograniczeniami. Przedwczoraj Microsoft poinformował, że ta wersja jest już dostępna dla wszystkich w programie Office Insider. Została też wyposażona w nowe funkcje.

Nowy Outlook na Windows

Dodane ostatnio nowości to: dynamiczne szerokości kolumn kalendarza, uproszczone opcje wstążki, podpowiedzi w dymkach i w panelu aplikacji oraz szybkie kroki. Microsoft zapowiedział też kolejne funkcje nowego Outlooka, w tym: obsługę wielu kont e-mail w tej samej aplikacji, obsługę zewnętrznych kont e-mail, wiele aktualizacji wizualnych i opcji personalizacji, możliwość pracy w trybie offline, wyszukiwanie folderów, wsparcie dla webowych dodatków, takich jak Salesforce i Zoom, oraz obsługę plików ICS.

Warto też wspomnieć, że sporo nowych funkcji zarządzania kontaktami otrzymał w tym tygodniu Outlook w przeglądarce.

Edge Canary na Windows będzie aktualizowany dwa razy dziennie

Canary to jeden z 3 kanałów Edge Insider, w których Microsoft udostępnia nowe funkcje przed wydaniem ich w Edge Stable. Do tej pory był on aktualizowany raz dziennie, ale teraz Microsoft postanowił podwoić tempo, co pozwoli wykorzystać "świetny, błyskawiczny feedback", który otrzymuje od testerów, i szybciej dostarczać nowy kod.

Microsoft Edge Canary

Zwiększenie częstotliwości aktualizacji oznacza, że użytkownicy będą częściej proszeni o restart przeglądarki. Nie jest to jednak konieczne, aby móc dalej jej używać w nie najnowszej już wersji. Microsoft zastrzega też, że w niektóre dni może wypuścić tylko jedną aktualizację Canary lub nie wypuszczać żadnej. Zmiana dotyczy tylko wersji na Windows.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie znajdziecie dodatkowe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP