Windows 10 ze wsparciem dla napisów SSA, ASS i SRT

Windows 10 ze wsparciem dla napisów SSA, ASS i SRT

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:54
30.03.2015
0 komentarzy
2437 wyświetleń

Twórcy Windows 10 pragną, by stał się on w pełni multimedialnym systemem już od pierwszego uruchomienia. Mimo że wciąż jeszcze poruszamy się w fazie beta, Windows 10: Technical Preview zyskał już wsparcie dla bezstratnych kodeków MKV i FLAC. Dziś okazało się, że pełna wersja systemu będzie również wspierać formaty napisów SSA, ASS i SRT.

Jak potwierdził Gabe Aul, szef programu Windows Insider, Windows 10 będzie natywnie wspierać napisy filmowe w formatach SSA, ASS i SRT. Jeśli nigdy nie słyszeliście dotychczas o tych formatach, a jesteście miłośnikami kina, możecie się miło zaskoczyć. Są to bowiem popularne formaty napisów o sporych możliwościach formatowania, często używane w środowisku fansubberów, czyli niezależnych, fanowskich tłumaczy trudniej dostępnych produkcji.

Nie ulega wątpliwości, że planowane wsparcie dla SSA/ASS/SRT będzie świetnie uzupełniać wsparcie dla MKV (Matroska). Jest to format, pozwalający na zachowanie pełnej jakości odtwarzanego filmu, często z wykorzystaniem napisów we wspomnianych formatach. Natywne wsparcie oznacza w tym przypadku możliwość oglądania filmów z napisami w odtwarzaczu Windows Media Player.

Właśnie mija pół roku od premiery Windows 10: Technical Preview. Nim system wejdzie w fazę RTM - co nastąpi latem lub jesienią tego roku - możemy jeszcze nie raz usłyszeć o podobnych nowościach. Jeśli chcielibyście zobaczyć inne pozycje na liście wspieranych formatów, możecie przesłać swoje sugestie Microsoftowi za pomocą aplikacji Centrum niejawnego programu testów, znanej też jako Insider Hub, lub... napisać na Twitterze do samego Gabe'a Aula.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/windows-10-will-natively-support-ssa-ass-and-srt-subtitle-formats

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor