Windows 10 z 'jednoręczną' klawiaturą dla phabletów

Windows 10 z 'jednoręczną' klawiaturą dla phabletów

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:52
13.04.2015
0 komentarzy
2194 wyświetlenia

Druga kompilacja poglądowa systemu Windows 10 for Phones wniosła kilka nowości (i nie mniej błędów w wersji fast ring), spośród których najwięcej emocji wywołuje osławiona przeglądarka Project Spartan. Niedawno testerzy builda 10051 odnaleźli ciekawą funkcjonalność, dostępną jedynie dla urządzeń z większymi ekranami dotykowymi. Na koniec przyjrzymy się dodatkowo ułatwieniom, które Microsoft przygotował dla użytkowników desktopowej edycji Windows 10.

Czym jest tytułowa 'jednoręczna' klawiatura? W dotychczasowych kompilacjach Windows Phone i Windows 10 for Phones panel klawiatury dostosowywał się do szerokości ekranu. W przypadku urządzeń ze sporych rozmiarów ekranami dotykowymi mogło to zmniejszać komfort pracy, zwłaszcza pośród użytkowników, przyzwyczajonych do pisania jedną ręką (np. tylko prawym kciukiem). W opublikowanym niedawno buildzie 10051 nie powinno to już stanowić problemu. Do dyspozycji użytkowników oddano bowiem 'ściśnięty' panel klawiatury, swoimi rozmiarami przypominający nieco mniejsze telefony. Funkcjonalność jest obecna tylko dla większych urządzeń, na przykład dla phabletu Lumia 1520. To raczej zrozumiałe, że w 4,5-calowej Lumii 635 takie rozwiązanie nie miałoby większego sensu.

By wybrać klawiaturę, najlepiej dopasowaną do naszego stylu pisania, należy:

  1. Wysunąć panej klawiatury w dowolnej aplikacji.
  2. Nacisnąć i przytrzymać przycisk '&123'.
  3. Wybrać ikonę klawiatury.
  4. Wybrać opcję widoku: pełnego, po lewej stronie lub po prawej stronie.

Nieco prostsza metoda polega na przesunięciu palcem po klawiszu spacji w lewo lub w prawo.

Przejdźmy teraz do desktopowej edycji Windows 10, której twórcy również skupili się na rozwiązaniach dla ekranów dotykowych. Tryb tabletu (Tablet Mode) w nieoficjalnym buildzie 10056 zyskał nową opcję, która powinna ułatwić życie tym użytkownikom, którzy nie posiadają klawiatury i myszy lub na daną chwilę nie chcą z nich korzystać.

Tablet Mode. Źródło: NeoWin.net

Tryb tabletu umożliwia zoptymalizowanie systemu do współpracy z ekranami dotykowymi. Nowa opcja "Kiedy się zaloguję" pozwala wybrać między widokiem pulpitu a pozostaniem w ostatnio uruchomionym trybie. Dzięki temu użytkownicy tabletów z prawdziwego zdarzenia nie muszą mieć do czynienia z niewygodnymi, małymi ikonkami. Pozostaje tylko pytanie, czy producenci OEM ustawią taką opcję jako domyślną już od pierwszego uruchomienia systemu...


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.windowscentral.com/video-one-handed-keyboard-windows-10-phablets

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor