Windows 10 trafi jednak na wybrane tablety ARM

Windows 10 trafi jednak na wybrane tablety ARM

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:37
29.01.2015
0 komentarzy
4096 wyświetleń

Microsoft wyjawił już swoje plany dotyczące wprowadzenia Windows 10 na szeroką gamę urządzeń, jednak do tej pory niechętnie wypowiadał się na temat architektury ARM. Jaka więc przyszłość czeka oparte na niej tablety? Windows 10 zostanie wydany również i na nie, jednak pod pewnymi warunkami.

Windows RT to system działający na architekturze ARM i zasilający choćby takie urządzenia jak Surface RT czy Surface 2. Microsoft postanowił zarzucić jego dalszy rozwój, co dla pracujących pod jego kontrolą urządzeń mogło oznaczać brak możliwości upgrade'u do Windows 10. Terry Myerson, lider działu systemów operacyjnych w Microsoft, podczas minionej konferencji poświęconej nowemu systemowi korporacji unikał jak tylko mógł odpowiedzi na pytanie, czy tablety Surface (z architekturą ARM) otrzymają możliwość aktualizacji do Windows 10. Później poinformował jednak, że firma "pracuje nad 'aktualizacją' dla Windows RT". Wprowadziło to nieco zamieszania, dlatego też dopowiedziano później, że aktualizacja ta "będzie zawierać wybrane funkcjonalności Windows 10". Tym samym wsparcie Windows 10 dla tabletów ARM będzie częściowo ograniczone.

Microsoft Surface

Jak tłumaczy rzecznik prasowy Microsoftu: "Urządzenia ARM nadal stanowić będą kluczową część wspieranych przez Windows 10 urządzeń, wliczając w to oparte na ARM telefony, fablety oraz małe tablety o przekątnej poniżej 8 cali. W tym tygodniu po raz pierwszy zademonstrowaliśmy doświadczenie Windows 10 na telefonach i zapowiedzieliśmy nadejście [wersji] Technical Preview dla telefonów". Miałoby to niejako stanowić potwierdzenie idei połączenia Windows RT i Windows Phone w jeden system.

Decyzja o wygaszeniu wsparcia dla tabletów ARM powyżej 8 cali została podjęta, gdy spora część partnerów sprzętowych Microsoftu porzuciła mało wydajne chipy krótko po premierze Windows RT w 2012 r. Przykładowo Lenovo przestało sprzedawać produkty z Windows RT tuż po jego premierze, podczas gdy Dell zrezygnował z tego systemu w 2013 r. W rezultacie Microsoft pozostał jedynym aktywnym producentem tabletów z Windows RT... przynajmniej do czasu premiery Nokii Lumii 2550.

Windows RT jako platforma powoli odchodzi w zapomnienie. Brak zainteresowania ze strony producentów oraz dość niski udział w rynku systemów nie wróżą RT świetlanej przyszłości. Możemy więc sądzić, że posiadacze urządzeń opartych na architekturze ARM zyskają tylko określony zakres możliwości, jakie oferuje Windows 10. Jak zostanie to rozwiązane w praktyce? Rzecznik prasowy Microsoft zapewnia, że firma "będzie miała na ten temat więcej do powiedzenia w nadchodzących miesiącach".


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-confirms-windows-10-will-come-to-small-arm-tablets

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor