Windows 10 pozwoli uruchamiać po kilka instancji aplikacji

Windows 10 pozwoli uruchamiać po kilka instancji aplikacji

 Krzysztof Kapustka
Krzysztof Kapustka
16:55
03.06.2015
0 komentarzy
2932 wyświetlenia

Najnowsza udostępniona publicznie kompilacja Windows 10 o numerze 10130 zawiera jedną pomniejszą funkcję, której nie mieliśmy w żadnym innym wydaniu tego systemu od czasu Windows 8. Chodzi tu o możliwość uruchamiania więcej niż jednej instancji wbudowanych aplikacji Modern, a w przyszłości również pozostałych aplikacji uniwersalnych.

Na chwilę obecną w najnowszym wydaniu systemu Windows 10 możliwe jest uruchomienie w ten sposób tylko i wyłącznie aplikacji kalkulatora, zaś jego instancje dają się wywołać jedynie z poziomu menu Start. Możliwość powoływania do życia nowej instancji z poziomu paska zadań nie została jeszcze zaimplementowana. Skąd jednak wiadomo, że nie jest to jedynie błąd systemu Windows, i że faktycznie taka funkcjonalność zostanie w nim zaimplementowana?

Informacja ta pochodzi z wielu różnych anonimowych źródeł, do których dotarł serwis Neowin. Nie jest jasne, kiedy dokładnie otrzymamy tę funkcję w końcowej postaci, ale osoby pracujące w różnych oddziałach Microsoft zdają się potwierdzać, że prędzej czy później Windows 10 taką funkcję otrzyma. Co więcej, będziemy mogli uruchamiać w ten sposób nie tylko aplikacje wbudowane w system, ale także wszystkie pozostałe aplikacje uniwersalne, w których deweloperzy zdecydowali się tę funkcję zaimplementować. To właśnie producenci oprogramowania będą tu mieli do powiedzenia najwięcej, jako że nie wszystkie programy mogą być w ten sposób uruchamiane. W przypadku aplikacji opartych na chmurze mogłoby przykładowo dojść do problemów z synchronizacją, a takie firmy jak Spotify zgodzą się tylko i wyłącznie na uruchamianie swoich aplikacji w ramach jednej instancji, gdyż w przeciwnym wypadku łamałoby to obecne postanowienia licencyjne.

To jednak nie wszystko - w sieci krążą plotki, że Microsoft rozważa ponadto utworzenie dodatkowego interfejsu API, dzięki któremu deweloperzy mogliby w swoich programach sprawnie powoływać do życia kolejne ich instancje lub odwoływać się bezpośrednio do innych aplikacji uniwersalnych. Miejmy nadzieję, że realizacja tych planów faktycznie dojdzie do skutku, a my otrzymamy wkrótce ściśle zintegrowany ze sobą zestaw nowoczesnych aplikacji.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor