Windows 10 powoli wygryza Siódemkę

Windows 10 powoli wygryza Siódemkę

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:13
02.11.2017
0 komentarzy
1380 wyświetleń

Jako że październik już za nami i NetMarketShare opublikował nowe statystyki, czas na małe podsumowanie. Sprawdzimy udziały poszczególnych wersji Windows oraz to, jak zmieniały się one w ostatnich miesiącach. Na pierwszy rzut oka po gwałtownym wzroście Windows 10 dwa lata temu na rynku systemów panuje raczej stagnacja. Zmiany można mierzyć w punktach procentowych, jednak nawet te drobne wskazują na kilka interesujących trendów.

Zaczynamy od góry, czyli ciągle zajmującego pierwsze miejsce Windows 7. Jego udziały z miesiąca na miesiąc delikatnie spadają i w październiku osiągnęły najniższą od lat postać 46,63% (-0,58 pkt proc.). Windows 10 z kolei pnie się w górę. W październiku jego udział podskoczył o +0,17 pkt proc. i wynosi teraz 29,26%. W tym wszystkim ciekawa wydaje się trzecia pozycja, która od maja tego roku należy raz do Windows 8.1, a raz do Windows XP.

NetMarketShare

Windows 8.1 i XP najbardziej zbliżyły się pod kątem udziałów w sierpniu, kiedy to dla obu wynosił on dokładnie 6,07%. W październiku różnica była jednak bardziej wyraźna - XP osiągnął 6,47% udziałów, a 8.1 - 5,97%. Jako ciekawostkę możemy jeszcze przytoczyć udziały marginalnych już systemów, takich jak Windows 8 z 1,40%, Windows NT z 0,56%, Windows Vista z 0,46% i wreszcie Windows 2000 z udziałami mniejszymi niż 0,01%.

NetMarketShare

Nie ulega wątpliwości, że wygryzienie genialnej Siódemki przez - jak wielu uważa - równie genialną Dziesiątkę to tylko kwestia czasu. Do zmiany miejsca na szczycie piedestału dojdzie prawdopodobnie w przyszłym roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://netmarketshare.com/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor