Windows 10 okazuje się dwukrotnie bezpieczniejszy od Windows 7

Windows 10 okazuje się dwukrotnie bezpieczniejszy od Windows 7

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 3/26/2018, 11:35 AM

Liczba odsłon: 1929

Jednym z założeń towarzyszących procesowi tworzenia Windows 10 było uczynienie tego systemu możliwie jak najbezpieczniejszym. Udało się to bez dwóch zdań, bowiem stale aktualizowana Dziesiątka jest praktycznie twierdzą nie do zdobycia – już w chwilę po odkryciu nowego rodzaju ataku inżynierowie Microsoftu opracowują odpowiednie łatki naprawiające ewentualne luki w mechanizmach zabezpieczeń. Od czasu do czasu w sieci pojawiają się zresztą raporty, które potwierdzają wyższość Windows 10 nad jego poprzednikami w kwestii zabezpieczeń. Ostatni z nich sporządzony został przez specjalistów z Webroot, firmy zajmującej się bezpieczeństwem sieci komputerowych. Co z niego dokładnie wynika?

Bezpieczeństwo komputera to nie tylko odpowiednio mocne hasła

Jednym z najciekawszych fragmentów raportu Webroot jest ten, który skupia się na zestawieniu kilku różnych wersji Windows, wykorzystywanych w biznesie pod kątem infekcji przez malware. Jak się okazuje, zaledwie 15% odkrytych zagrożeń tego typu trafiło na komputery z zainstalowanym Windows 10, podczas gdy aż 63% znalezione zostało na maszynach korzystających z Windows 7, czyli drugiego pod względem popularności systemu operacyjnego Microsoftu. Jak wynika z przedstawionych danych, na jeden komputer z Windows 10 przypadało w ubiegłym roku 0,04 malware, podczas gdy w przypadku Windows 7 liczba ta była dwukrotnie wyższa (0,08).

W przypadku urządzeń wykorzystywanych w domach liczba ta jest oczywiście wyższa, jako że przeciętny użytkownik dysponuje mniejszą wiedzą o zagrożeniach od speców z działu IT. W przypadku Windows 10 na jeden komputer przypadało w ubiegłym roku 0,07 malware, podczas gdy w przypadku Windows 7 było to aż 0,17 malware. Wszystko wskazuje więc na to, że w praktyce Windows 10 okazuje się dwukrotnie bardziej bezpieczny od Siódemki, co stanowi kolosalną różnicę.

Warto wspomnieć również o spadku liczby PUA (potencjalnie niechcianych aplikacji) w przypadku Dziesiątki na przestrzeni ubiegłego roku. W styczniu 2017 roku przypadało ich 0,06 na komputer, podczas gdy w grudniu liczba ta wynosiła już zaledwie 0,01. Jak łatwo więc wywnioskować z przedstawionych danych, Windows 10 zdecydowanie stanowi najbezpieczniejszy system stworzony przez Microsoft, przynajmniej na chwilę obecną. Statystyki te byłyby prawdopodobnie jeszcze lepsze, gdyby pod uwagę wziąć wyłącznie Windows 10 S, jednak dane tego typu wyjątkowo ciężko zgromadzić.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia