Windows 10: nowe gesty dla touchpada i usprawnienia dla wielu ekranów

Windows 10: nowe gesty dla touchpada i usprawnienia dla wielu ekranów

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:43
28.10.2014
0 komentarzy
3913 wyświetlenia

Mówi się, że Windows 10 będzie systemem bardziej zorientowanym na dotyk. Dotąd zobaczyliśmy niewielką część funkcjonalności, potwierdzających to oświadczenie - wysuwająca się wirtualna klawiatura, kontrola gestami, znanymi ze smartfonów, czy przepływające wirtualne pulpity. Microsoft pokazuje, że w istocie będzie tego dużo więcej.

Microsoft zaprezentował kilka nadchodzących nowości na dzisiejszej konferencji TechEd Europe 2014. Będą to m. in. gesty, obsługiwane za pomocą trackpada (np. w laptopie):

  • Zminimalizowanie wszystkich otwartych okien przeciągnięciem w dół trzema palcami.
  • Ponowne zmaksymalizowanie okien przeciągnięciem w górę trzema palcami.
  • Gdy okna są otwarte, przeciągnięciem trzema palcami w górę otworzymy Task View, by zyskać szybki dostęp do pulpitów wirtualnych i otwartych aplikacji.
  • Przeciągnięcie trzema palcami w lewo lub w prawo pozwoli przeskakiwać między otwartymi aplikacjami.

Windows 10

Niektórzy wskazują na podobieństwa do OS X, w którym za pomocą gestów użytkownicy mogą zyskać szybki dostęp do wybranych funkcjonalności. Już sam Task View miałby czerpać wiele z estetyki systemu Apple'a. "W przeszłości touchpady w Windows znacznie się różniły, ponieważ tworzyli je producenci OEM" - mówi Joe Belfiore - "W Windows 10 dodamy do nich dodatkowe wsparcie, gdzie gesty, wykonane wieloma palcami, staną się naprawdę wydajne."

Windows 10

Belfiore zwrócił uwagę na nadchodzące usprawnienia, dedykowane posiadaczom wielu monitorów: "Założę się, że wielu z was posiada wiele ekranów." Wydajność sprzętowa w takiej konfiguracji znacznie się różniła pomiędzy Windows 7 i Windows 8. Belfiore zapowiada, że Windows 10 znacznie ją poprawi. Na konferencji zaprezentowano otwarcie dwóch całościowych wirtualnych pulpitów na dwóch osobnych ekranach. Jednocześnie - co widać na powyższym zdjęciu - Windows 10 będzie mógł współdzielić te obszary robocze na nowy sposób, m. in. wyświetlając jedno okno na dwóch osobnych ekranach.

Wedle zapowiedzi Microsoftu, zaprezentowane dziś nowości trafią do następnej wersji Windows 10 TechPrev. Przypomnijmy, że aktualna wersja nosi numer 9860. Dziś zaprezentowano działanie kompilacji 9865.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/windows-10-microsoft-shows-off-new-trackpad-gestures-and-multi-monitor-improvements

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor