Windows 10 nie pomoże spadającej sprzedaży PC?

Windows 10 nie pomoże spadającej sprzedaży PC?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:40
30.05.2015
0 komentarzy
1573 wyświetlenia

Nie jest żadną tajemnicą, że sprzedaż komputerów PC spada z roku na rok. W dużej mierze odpowiada za to szeroka dostępność i stosunkowo niskie ceny tabletów i smartfonów. W ostatnim roku tendencja ta nieco przystopowała tuż po wygaszeniu wsparcia dla Windows XP. Czy możemy spodziewać się, że po wprowadzeniu na rynek Windows 10 sprzedaż tradycyjnych PC-tów zacznie rosnąć?

Optymistyczna perspektywa zakłada, że użytkownicy zaczną kupować nowe zestawy PC z dołączonym Windows 10. Tak się raczej nie stanie, ponieważ system będzie udostępniony w formie bezpłatnej aktualizacji dla użytkowników Windows 7 i Windows 8.1. Sprzedaż PC będzie więc stale słabnąć. Jak zapewniają analitycy z IDC, czeka nas "czwarty z rzędu rok w tendencji spadkowej, jako że rynek PC nie radzi sobie z konkurencją w postaci tabletów i smartfonów, i ogólnie niskim popytem. Rynek [PC] osiągnął niemal stabilną pozycję w połowie 2014 r., gdy koniec wsparcia dla Windows XP wymusił potrzebę wymiany [sprzętu]. Ten cykl już jednak minął i został zastąpiony zmniejszeniem produkcji, jako że rynek oczekuje nadejścia Windows 10 tego lata". Według prognoz w tym roku sprzedaż PC spadnie o 6,2% w stosunku do 2014 r., z kolei w 2016 r. tendencja nieco się złagodzi i będzie wynosić -0,2%. Na poniższym wykresie przedstawiono liczbę sprzedanych jednostek w milionach.

IDC

IDC nie odrzuca korzyści, jakie na poziomie funkcjonalnym wprowadzi Windows 10. Gwoździem do trumny producentów OEM ma być paradoksalnie to, co większość konsumentów odbiera jako zaletę - dystrybucję w formie darmowej aktualizacji. Do polepszenia sytuacji na rynku PC nie przyczynią się także klienci biznesowi. Jak prognozuje IDC, "spodziewamy się, że segment komercyjny będzie musiał oszacować system przed wdrożeniem go, a najnowsze komercyjne PC po prostu zmienią system". Prawdopodobnie niefortunnej sytuacji udałoby się uniknąć, gdyby okres między wygaśnięciem wsparcia dla Windows XP a premierą Windows 10 (wynosić ma on grubo ponad rok) zostałby zminimalizowany. Tak się jednak nie stało, a firmy, którym zależało na otrzymywaniu niezbędnych aktualizacji bezpieczeństwa, wykupiły pakiet rozszerzonego wsparcia lub przeszły na Windows 7 i Windows 8.

Biorąc pod uwagę fakt, że opcja darmowego upgrade'u do Windows 10 będzie dostępna tylko przez rok, konsumenci powinni zaadaptować nowy system stosunkowo szybko. Jak twierdzi IDC, darmowa aktualizacja redukuje potrzebę zakupu nowego PC, przez co "wielu konsumentów może za priorytet obrać zakup telefonów, tabletów i urządzeń ubieralnych".


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/pc-shipments-expected-to-continue-to-fall-despite-windows-10-release

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

Skomentuj

Autor