Windows 10 na urządzeniach ARM z aplikacjami Win32

Windows 10 na urządzeniach ARM z aplikacjami Win32

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:33
16.01.2016
0 komentarzy
2916 wyświetleń

Gdy w 2012 roku na scenę wchodził Windows 8 RT, urządzenia o architekturze ARM mogły uruchomić tylko niewielki zakres klasycznych aplikacji Win32. Za przykład może tu posłużyć dołączona przez Microsoft wersja pakietu Office. Windows RT nie potrafił obsłużyć desktopowych aplikacji z zewnątrz. Było to jednym z gwoździ do trumny tego systemu. Co dalej z architekturą ARM? Okazuje się, że Microsoft ma pewien pomysł.

Na jednej ze stron MSDN pojawiła się dokumentacja o trochę niepozornej nazwie Audio Engine Core Test. Wynika z niej, że Microsoft pracuje nad "pełną" wersją Windows 10 ze wsparciem dla aplikacji Win32 na urządzenia ARM. Ponadto istnieje wzmianka o Windows 10 Mobile dla urządzeń x86 (architektura 32-bit). Pierwsze pozycje na liście odnoszą się do urządzeń spoza segmentu mobilnego. Widzimy tu m. in. pełną wersję desktopowego Windows 10 (Home, Pro, Enterprise i Education) dla architektury ARM.

Windows 10

Interesującą pozycją wydaje się Windows 10 Mobile x86. Oznacza to, że mobilny system zagości na urządzeniach o niezidentyfikowanej jeszcze architekturze Intela. Niewykluczone, że chodzi o tajemniczy Surface Phone, nad którym rzekomo pracuje Microsoft. Z drugiej strony mówi się o emulacji konkretnej architektury. Wszystko, co da się zrobić w Windows 10, można też uzyskać w Windows 10 Mobile.

Niezależni moderzy doprowadzili wprawdzie do tego, że na Windows RT możemy uruchomić aplikacje Win32. Teraz wygląda na to, że Microsoft sam planuje wprowadzić taką możliwość. Nie bez kozery mówiło się, że Windows 10 obsłuży wszystkie urządzenia. Jednym z nich może być wspomniany Surface Phone, który połączy wreszcie doświadczenie mobilne z klasycznymi aplikacjami okienkowymi.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/windows-10-desktop-on-arm-and-win32-mobile-support-tipped-in-new-microsoft-documentation

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor