Windows 10 na procesorze ARM już w tym roku. Pierwsze szczegóły

Windows 10 na procesorze ARM już w tym roku. Pierwsze szczegóły

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
09:00
15.11.2017
0 komentarzy
1255 wyświetleń

Parę miesięcy temu pisaliśmy o pierwszych szczegółach implementacji Windows 10 na ARM. Microsoft próbował już swoich sił na tym polu, wypuszczając Surface RT z systemem Windows RT. W środku urządzenia gościła wtedy Nvida Tegra 3, na tamte czasy bardzo wydajny mobilny procesor. Jednak problemem był sam system, bowiem obsługiwał on tylko aplikacje zgodne z Windows 8 dostępne w Sklepie Microsoftu. O instalacji zewnętrznych aplikacji, podobnie jak w standardowym systemie Windows, mogliśmy zapomnieć. Windows RT okazał się porażką, jednak Microsoft nie porzucił pomysłu wykorzystania architektury ARM ma dobre. Dziś CentrumXP dotarło do przecieków o nowych urządzeniach z procesorami opartymi na tej architekturze i pracującymi pod kontrolą pełnego systemu Windows 10. Mają to być urządzenia łączące wydajność z niesamowitym czasem pracy na baterii i zapewniać dostęp do wszystkich programów dostępnych do tej pory na system Windows. Do sklepów trafią prawdopodobnie już na święta. Pierwsze komputery tego typu będę wyposażone w procesory Qualcomm Snapdragon 835. Będzie to bezpośrednia konkurencja dla komputerów z procesorami Intel Atom. Tę bardzo wydajną jednostkę, wykorzystywaną do tej pory w urządzaniach z systemem Android, znajdziemy między innymi w Motoroli Moto Z2, HTC U11, Essential Phone. Xiaomi Mi6 czy OnePlus 5. Komputery HP, bo ich wstępna specyfikacja wyciekła dzisiejszego dnia, mają mieć na pokładzie wspomnianego wyżej Snapdragona 835 i zależnie od wersji, 4 lub 8 GB pamięci RAM oraz 128 lub 258 GB pamięci UFS. Oba mają mieć ekrany o przekątnej 12 cali.

Laptop HP Snapdragon 835

Chwilę po wycieku specyfikacji dotarliśmy również do wyników pierwszych testów wykonanych za pomocą oprogramowania Geekbench. Wyniki mogą trochę martwić, gdyż w porównaniu do i3, najsłabszego procesora z rodziny Intel Core, widać dużą dysproporcję. Niepokoją one nawet w porównaniu do testów tego procesora na systemie Android. Problemem może być tutaj optymalizacja procesu emulacji oprogramowania lub testy, które na takim etapie mogą podawać mylące wyniki. Najgorszą opcją może być sytuacja, w której procesor ARM jest po prostu wolniejszy w emulacji, co jest problemem nie do przeskoczenia.

Laptop HP Snapdragon 835 benchmark Geekbench

Z całą pewnością Microsoft, wraz z HP i Qualcommem, będą walczyć o to, aby do premiery sprzętu wszystko było odpowiednio zoptymalizowane i dopięte na ostatni guzik. CentrumXP trzyma rękę na pulsie i będzie informować o każdym nowym przecieku na ten temat.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/first-leaked-benchmarks-windows-10-arm-alarming/

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

Skomentuj

Autor