Windows 10 już prawie na co czwartym PC. Użytkowników traci Ósemka

Windows 10 już prawie na co czwartym PC. Użytkowników traci Ósemka

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:17
01.01.2017
0 komentarzy
2133 wyświetlenia

We wrześniu ubiegłego roku Microsoft pochwalił się 400 milionami aktywnych urządzeń z Windows 10. Chociaż od ogłoszenia tamtego kamienia milowego danych nie zaktualizowano, wszystko wskazuje na to, że nowych instalacji systemu jedynie przybywa. Już teraz Windows 10 znajduje się na prawie 25% PC z całego świata. Jako że mamy nowy miesiąc, nadszedł czas na statystyki od NetMarketShare, które pod paroma względami mogą okazać się zaskakujące.

Zacznijmy od Windows 10, który według badań NetMarketShare był w minionym miesiącu zainstalowany na 24,36% urządzeń desktop. Jeśli trend z ostatnich miesięcy będzie utrzymany, najnowsze pulpitowe okienka prawdopodobnie przekroczą magiczną barierę 25%. Teraz powinniśmy sobie zadać pytanie: czyim kosztem? Odpowiedź nie jest wcale tak oczywista. Podczas gdy Dziesiątka stale zyskuje, w ostatnich miesiącach niewiele straciła Siódemka i XP. Na Windows 10 przesiadają się więc głównie użytkownicy Windows 8.1, który z prawie 10% udziałów w styczniu 2016 roku spadł do 6,90%. Z podstawowej wersji Windows 8 korzysta z kolei jeszcze dodatkowy 1,66% użytkowników. Pierwsza pozycja nieustannie należy do Windows 7 (48,34%), a trzecia do Windows XP (9,07%).

W zeszłym miesiącu zyskał więc nie tylko Windows 10 (+0,64 pkt proc.), ale i Windows 7 (+1,17 pkt) i Windows XP (+0,44 pkt). Można więc założyć, że część byłych użytkowników Ósemki odchodzi nie na rzecz nowszego systemu, ale jednej z poprzednich edycji. Na potwierdzenie tej hipotezy przywołajmy statystyki liczbowe z ostatnich 11 miesięcy:

W ogólnym zestawieniu proporcje udziałów Windows 10 i Windows 7 prezentują się właśnie tak, ale całkiem odwrotnie wygląda to wśród graczy. Według ostatniego raportu od Steam z najnowszych Okienek korzysta już niecałe 50% zalogowanych graczy, podczas gdy z Siódemki - nieco ponad 34%.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://netmarketshare.com/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor