Windows 10 darmowy przez rok. Za wersję Enterprise trzeba będzie jednak zapłacić

Windows 10 darmowy przez rok. Za wersję Enterprise trzeba będzie jednak zapłacić

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/1/2015, 12:25 AM

Liczba odsłon: 10292

Jak już zapewne wiecie, użytkownicy Windows 7, Windows 8.1 i Windows Phone 8.1 otrzymają możliwość bezpłatnego upgrade'u do Windows 10 przez okres roku od daty premiery systemu. Z tej możliwości nie skorzystają jednak klienci biznesowi. Inna będzie również w ich przypadku procedura aktualizacji systemu do nowej wersji.

Windows 10 pojawić się ma w dwóch wersjach. Tryb opt-in dedykowany będzie użytkownikom domowym, którzy będą otrzymywać nowe funkcjonalności, poprawki i łatki bezpieczeństwa, gdy tylko będą one dostępne. Z kolei tryb lock-down - przeznaczony dla klientów biznesowych - ograniczy się do standardowych aktualizacji, zapewniających stabilność konfiguracji systemu dla potrzeb biznesu. Jak czytamy w ostatnim wpisie na blogu Windows, oferta bezpłatnego upgrade'u do Windows 10 nie będzie dotyczyć wersji Enterprise. Zostało również ujawnione, że klienci biznesowi będą otrzymywać aktualizacje w inny sposób.

Windows 10

Użytkownicy firmowi otrzymają dokładnie przetestowaną wersję Windows 10, która musi sprostać krytycznym dla biznesu wymogom kompatybilności ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz starszym sprzętem. Klienci z segmentu biznesowego zostaną podzieleni na dwie kategorie: Long Term Servicing Branch oraz Current Branch for Business. Pierwsza grupa będzie otrzymywać najnowsze i najlepsze aktualizacje bezpieczeństwa oraz wsparcie klasy biznesowej, z kolei pozbawiona będzie dostępu do aktualizacji 'konsumenckich' funkcjonalności podczas trwania cyklu życia systemu. Ten rodzaj wsparcia dedykowany jest klientom, dla których głównym priorytetem jest stabilność i kompatybilność. Grupa Current Branch for Business będzie z kolei otrzymywać najnowsze 'funkcjonalne' aktualizacje, standardowe dla konsumenckiej edycji Windows 10. Trafią one jednak do edycji Enterprise z pewnym opóźnieniem - najpierw muszą zostać przetestowane przez Windows Insiderów, by wyeliminować potencjalne problemy z kompatybilnością.

Administratorzy systemów będą mogli zdecydować, który cykl aktualizacji bardziej odpowiada ich środowisku. Dzięki temu Windows 10 stanie się lepiej dopasowany do potrzeb segmentu biznesowego, mając na uwadze kluczowe dla niego elementy. Microsoft wyciągnął już wnioski z przeszłości - wielu użytkowników biznesowych nie może rozstać się z Windows XP właśnie z powodu problemów z kompatybilnością oprogramowania lub sprzętu z Windows 7 lub Windows 8. Tym razem taka sytuacja nie powinna się już zdarzyć.