Windows 10: aktywujemy ukryty pasek wyszukiwarki

Windows 10: aktywujemy ukryty pasek wyszukiwarki

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:16
17.11.2014
1 komentarz
10311 wyświetlenie

W zeszłym tygodniu Microsoft wypuścił trzecią już kompilację Windows 10 Technical Preview. Build 9879 wprowadził szereg nowych możliwości, z których część została odkryta dopiero po kilku dniach. Dziś zaprezentujemy, jak aktywować panel wyszukiwania w pasku zadań - tuż obok przycisku Start.

Na początek warto ostrzec, że aktywacja tej ukrytej funkcjonalności wiąże się ze zmianami w rejestrze. Nie jest to więc metoda oficjalnie wspierana przez Microsoft i zaleca się jej stosowanie raczej zaawansowanym użytkownikom. Tak czy inaczej, powinniśmy być świadomi możliwych błędów lub niestabilnej pracy systemu po dokonaniu zmian w rejestrze. Poniżej przedstawimy krok po kroku, jak aktywować nowy interfejs wyszukiwarki:

  1. Uruchamiamy regedit.
  2. Przechodzimy do ścieżki:
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search.
  3. Jeśli nie znajdziemy na końcu powyższej ścieżki klucza Search, tworzymy go sami.
  4. Wewnątrz klucza Search tworzymy nową wartość DWORD, nazywamy ją EnableSearchBox, a wartość ustawiamy na 1.
  5. Uruchamiamy ponownie komputer lub sama tylko powłokę Explorer.

Search

W rezultacie zobaczymy nowy (choć skądinąd znany) pasek wyszukiwarki. W naszym przypadku pełni on funkcję jedynie ozdobną - interakcja z nim kończy się wyświetleniem rozwiniętego, białego prostokątu wyszukiwania o zerowej funkcjonalności. By edytować wygląd ikony wyszukiwania, nie musimy z powrotem kierować się do rejestru. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na obszarze paska zadań i z menu Search wybrać Disabled (by ukryć ikonę) lub Show search icon, by powrócić do samej ikony.

Pojawienie się specjalnie dedykowanej opcji w menu Search wskazuje na to, że pasek wyszukiwania to niekoniecznie pozostałość po starych edycjach Windows czy eksperyment, ale prawdziwa funkcjonalność, która zostanie zaimplementowana w pełnej wersji Windows 10.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/windows-10-how-to-enable-the-hidden-taskbar-search-box-in-build-9879

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • Marek Kocierak 16:54 04.02.2015

    Z paska wyszukiwania można też skorzystać w starszych systemach jak Windows 7 czy Windows 8 download.net.pl/jak-dodac-pasek-wyszukiwania-z-windows-10-do-windows-7-i-windows-8/n/5724/

Skomentuj

Autor