Windows 10 SDK Preview Build 17682 ze wsparciem dla formatu pakietów MSIX

Windows 10 SDK Preview Build 17682 ze wsparciem dla formatu pakietów MSIX

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:14
05.06.2018
0 komentarzy
491 wyświetlenie

Windows 10 SDK Preview doczekał się aktualizacji do wersji 17682, która koresponduje z ostatnią kompilacją Windows 10 Insider Preview o tym samym numerze. Z punktu widzenia dewelopera najważniejsze jest jednak dodane właśnie wsparcie dla MSIX, nowego formatu pakietowania, łączącego format appx z instalatorem MSI. Co jeszcze warto wiedzieć o tym formacie i jakie są jego obecne ograniczenia?

Windows 10 SDK MSIX

MSIX został przedstawiony w marcu na Windows Developer Day. Nowy instalator MSIX będzie wspierał wszystkie typy aplikacji Windows, wliczając w to Win32, WPF, WinForm i oczywiście UWP. Nazywany przez Microsoft "najlepszą technologią instalowania aplikacji w Windows", MSIX to infuzja funkcji UWP, możliwości personalizacji aplikacji, opcji kontenerowania dla bezpieczeństwa i wsparcia dla wszystkich aplikacji Windows. MSIX będzie wspierany w Microsoft Store oraz w rozwiązaniach dla przedsiębiorstw. Warto też dodać, że MSIX jest formatem open-source'owym.

Temat nowego formatu został rozwinięty dwa miesiące później na konferencji Build 2018. Padła tam zapowiedź MSIX Packaging Tool, narzędzia pozwalającego z łatwością przekonwertować cały katalog aplikacji i wspierającego wiersz polecenia, skrypty lub cały UI. Wsparcie dla MSIX Packaging Tool ogłosiło kilku ważnych partnerów, w tym Advanced Installer, Cloudhouse, embarcadero, Firegiant, Flexera i InstallAware. Ogłoszone zostało ponadto wsparcie MSIX dla Windows 7.

Windows AI Platform - Windows ML API

MSIX pozwala deweloperom umieszczać aplikacje w kontenerach. By "opakować" aplikację w MSIX, można sięgnąć po narzędzie MakeAppx. Traktować to należy jednak tylko przygotowawczo. MSIX nie jest bowiem jeszcze wspierany przez App Certification Kit i Microsoft Store. Aktualną wersję SDK można jak zwykle pobrać z serwera Microsoft.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/buildingapps/2018/06/05/windows-10-sdk-preview-build-17682-available-now/

Polecamy również w kategorii Microsoft .NET

Komentarze

Skomentuj

Autor