Windows 10 Redstone 5 ze wsparciem dla protokołu QUIC

Windows 10 Redstone 5 ze wsparciem dla protokołu QUIC

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:30
30.03.2018
0 komentarzy
884 wyświetlenia

Wczoraj ukazała się kompilacja Windows 10 Redstone 5 o numerze 17634, w której na liście nowości odnotowano tylko funkcję wyszukiwania w Kalendarzu i obsługę poleceń głosowych w aplikacji Cortana Show Me. Do dodatkowej zawartości dotarli już użytkownicy. Wcześniej pisaliśmy o mechanizmie Screen Clipping, a teraz warto skupić się na innym znalezisku - wsparciu dla protokołu QUIC.

QUIC protokół w Windows 10

Obecność nieodnotowanych oficjalnie wzmianek zasygnalizował znany leakster, WalkingCat. Okazuje się, że w plikach bibliotek Windows 10 pojawiły się odniesienia do protokołu internetowego QUIC, dla którego wsparcie szykowane jest przy okazji jesiennej aktualizacji systemu. QUIC jest superszybkim protokołem autorstwa Google, który zapewnia połączenia z siecią aplikacjom webowym. Działa to na zasadzie eksperymentalnej warstwy transportowej, redukującej latencję (opóźnienia) między klientem i serwerem poprzez wsparcie zestawu multipleksowanych połączeń między dwoma punktami końcowymi za pośrednictwem Datagram Protocol (UDP).

QUIC protokół w Windows 10

Technologia wyłoniła się po raz pierwszy w 2013 roku, a dwa lata później została zgłoszona do IETF w celu standaryzacji. Szacuje się, że obecnie 5% ruchu internetowego odbywa się z udziałem QUIC. Skąd wiadomo, że wsparcie dla niego szykowane jest w Windows 10? Jak ujawnia WalkingCat, świadczą o tym pliki winquic.dll/winquic.sys wprowadzone w kompilacji 17634, rzekomo odpowiedzialne za implementację protokołu.

Nie jest jeszcze jasne, kiedy protokół zostanie oddany do użytku deweloperom i Insiderom, ale mając na uwadze ostatnie starania Microsoftu względem PWA, sądzimy, że może to się stać całkiem niedługo. Więcej informacji o QUIC znaleźć można na stronie The Chromium Projects.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/windows-10-build-17634-brings-support-for-googles-quic-fast-internet-protocol/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor