Windows 10 RT daje znaki życia. Urządzenia ARM czeka nowa przyszłość?

Windows 10 RT daje znaki życia. Urządzenia ARM czeka nowa przyszłość?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/3/2016, 12:16 AM

Liczba odsłon: 3458

Windows RT, zapowiedziany i wydany w 2012 roku, został zaprojektowany dla urządzeń z procesorami ARM. Trudno mówić o jego entuzjastycznym przyjęciu - pod względem interfejsu był dość wierną kopią Windows 8 i potrafił uruchamiać jedynie aplikacje ze Sklepu oraz preinstalowany Office RT. Kilka miesięcy temu pojawiła się trzecia duża (i najprawdopodobniej ostatnia) aktualizacja systemu, zawierająca menu Start. Wiele wskazywało na to, że dni Windows RT zostały już policzone, tymczasem... na horyzoncie rysuje się jego następca. Trudno w to uwierzyć, ale najwyraźniej system o nazwie Windows 10 RT już istnieje. Czy martwy system powstał z grobu? Zdaje się, że tak.

Windows RT święcił triumfy przede wszystkim na tabletach Surface RT, Surface 2 i Nokia Lumia 2520, ale także na kilku urządzeniach zewnętrznych producentów. Ze względu na bardzo niski współczynnik adopcji praktycznie wszyscy zewnętrzni producenci OEM zrezygnowali z dalszego partnerstwa. Wszyscy z wyjątkiem Nokii, która niedługo potem została przejęta przez Microsoft. Ostatnie wieści na temat Windows RT pochodzą z września 2015 roku, kiedy to Microsoft bez większego rozgłosu wydał Update 3. Aktualizacja zmieniała numer wersji Windows RT na 9600 i dodała do systemu menu Start. Nie było ono jednak tak okazałe, jak w Windows 10 - przypominało raczej jego wczesny projekt, wykorzystujący jeszcze "stary" styl Windows 8.

Windows 10 RT

Skąd w ogóle wiadomo o istnieniu Windows 10 RT? Nazwa padła w dokumentacji Device Guard - jest to nowa funkcja bezpieczeństwa w Windows 10. Możemy przeczytać, że wspierane przez nią systemy operacyjne to Windows 10, Windows 10 Server i Windows 10 RT. Oczywiście nie musi to oznaczać, że nowy RT kiedykolwiek ujrzy światło dzienne. Z drugiej strony Microsoft wciąż pozostaje zainteresowany architekturą ARM. Świadczyć może o tym inna dokumentacja, tym razem dotycząca niepozornie brzmiącej funkcji Audio Engine Core Test. Wynikało z niej, że firma pracuje nad wsparciem dla klasycznych aplikacji Win32 na urządzeniach ARM. Padły też dość sugestywne nazwy edycji, w tym Windows 10 Mobile ARM czy Windows 10 Mobile ARM64.

Kolejnym ważnym aspektem sprawy jest wcześniejsza zapowiedź Microsoftu, który oświadczył, że urządzenia z Windows RT nie otrzymają aktualizacji do Windows 10. Mowa oczywiście o istniejących urządzeniach z ery Windows 8. Wiele wskazuje jednak na to, że nowe urządzenia ARM otrzymają zupełnie nową wersję "Okienek", już pod szyldem Windows 10.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia