Windows 10 April 2018 Update działa już na 250 milionach urządzeń

Windows 10 April 2018 Update działa już na 250 milionach urządzeń

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:42
14.06.2018
0 komentarzy
675 wyświetleń

Microsoft opublikował dziś na blogu post, w którym wyjaśnia rolę sztucznej inteligencji i maszynowego uczenia w ulepszaniu jakości Windows 10 April 2018 Update. Przy okazji dowiadujemy się, że kwietniowa aktualizacja jest już zainstalowana na 250 milionach urządzeń. Prócz tego firma dzieli się statystykami, świadczącymi o poprawie jakości i stabilności Dziesiątki w jej ostatniej wersji. Z danymi możecie zapoznać się poniżej.

AI Windows 10

O tym, jaką rolę w produktach Microsoftu odgrywają AI i Machine Learning, dowiadujemy się sporadycznie od paru ładnych lat. Dziś firma twierdzi jednak, że w przypadku Windows 10 infuzja tych technologii na dobrą sprawę rozpoczęła się dopiero przy okazji Fall Creators Update, głównie po to, by poprawić jakość doświadczenia aktualizacji. Model ten jest dalej ulepszany i pomaga aktualizacji dotrzeć (lub nie) do urządzeń o danych konfiguracjach. Microsoft wyjaśnia, jak dokładnie działa ten proces:

  • AI wybiera urządzenia, których feedback wskazuje na możliwość uzyskania najlepszego doświadczenia aktualizacji. Dla tych urządzeń April 2018 Update udostępniany jest w pierwszej kolejności.
  • Gdy aktualizacje postępują, Microsoft nadal gromadzi dane o przebiegu aktualizacji. Trafiają one w ramach treningu do modeli AI, które uczą się, jakie urządzenia mogą spotkać się z pozytywnym doświadczeniem aktualizacji, a jakie muszą poczekać, nim będzie większa pewność, że także one pozytywnie przejdą ten proces.
  • Kiedy model AI, feedback lub telemetria wskazuje na problem, Microsoft szybko odcina dopływ ofert aktualizacji dla tych urządzeń. Trwa to do czasu przeanalizowania problemu i upewnieniu się, że aktualizacja przebiegnie nie tylko szybko, ale i bezpiecznie.

Dziś mija półtora miesiąca od udostępnienia April 2018 Update i na podstawie zebranych przez ten czas danych, Microsoft uzyskał parę ciekawych wniosków:

  • 20% redukcja problemów ze stabilnością systemu,
  • 20% całkowita redukcja problemów ze stabilnością systemu operacyjnego i sterowników dzięki współpracy z partnerami sprzętowymi i ponad 400 tys. sterowników ekosystemowych,
  • Szybsze aktualizacje dzięki redukcji czasu offline (czasu, w którym nie można pracować na urządzeniu) o nawet 63%. Ciekawy fakt: telemetria pokazała, że jedno urządzenie w USA przeszło z Fall Creators Update do April 2018 Update w 3 minuty!
  • 40-50% szybszy czas uruchamiania Edge,

Według zewnętrznego raportu od AdDuplex, który analizowaliśmy pod koniec maja, April 2018 Update okazał się najszybciej rozpowszechniającą się aktualizacją Windows 10, zdobywając w ciągu miesiąca 50% udział na platformie Windows 10. Teraz dane te potwierdza Microsoft, pisząc, że "April 2018 Update jest oficjalnie najszybszą wersją Windows 10, która znalazła się na 250 milionach urządzeń, osiągając ten próg o ponad połowę szybciej, niż zajęło to Fall Creators Update". Microsoft potwierdził też, że April 2018 Update jest już w pełni dostępny.

April 2018 Update

Ostatni ciekawy wniosek płynie od zespołów wsparcia, które odnotowały spadek liczby próśb o wsparcie zarówno telefonicznych, jak i online. Jak widzicie na wykresie powyżej, liczba tych zapytań jest odwrotnie proporcjonalna do liczby instalacji Windows 10. Nieaktualna wydaje się jednak zapisana na wykresie liczba użytkowników Windows 10 (>600 milionów) - oficjalna liczba od 1 czerwca to 700 milionów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2018/06/14/ai-powers-windows-10-april-2018-update-rollout/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor