Większe możliwości dzięki akceleratorom

Większe możliwości dzięki akceleratorom

 Adam Myszkowski
Adam Myszkowski
00:00
01.07.2011
6766 wyświetleń

Program Windows Internet Explorer 9 oferuje szereg akceleratorów ułatwiających szybki dostęp do najbardziej potrzebnych funkcji. Akcelerator jest pluginem, który rozszerza możliwości przeglądarki o funkcjonalność umożliwiającą wykonywanie zadań związanych z przeglądaniem, bez konieczności przechodzenia do innych stron sieci Web. Aby znaleźć dojazd do celu, sprawdzić znaczenie słowa, przetłumaczyć tekst na inne języki, przesłać zawartość strony w wiadomości e-mail, czy szybko wyszukiwać informacje, nie trzeba otwierać kilkunastu nowych stron i przeszukiwać ich zawartości. Wszystko znajdować się będzie pod jedną ikoną po zaznaczeniu wybranego tekstu.

Używanie akceleratorów

Jak korzystać z akceleratorów? Wystarczy otworzyć daną stronę w programie Windows Internet Explorer 9, zaznaczyć tekst, który chcemy wykorzystać i kliknąć małą ikonkę . Teraz można już zobaczyć podgląd informacji lub zawartości, ustawiając wskaźnik myszy nad poszczególnymi akceleratorami. Przeważnie podgląd będzie wystarczający do uzyskania potrzebnej informacji (na przykład definicji lub tłumaczenia danej frazy), jeśli jednak będzie to wciąż za mało, należy kliknąć akcelerator, a program Internet Explorer 9 otworzy wybraną usługę w nowej karcie z wykorzystaniem dla niej zaznaczonego tekstu.

Można również użyć akceleratora w odniesieniu do tekstu skopiowanego do schowka. Jeżeli w otwartym dokumencie tekstowym zawarty jest adres pocztowy i potrzebne są informacje na temat jego lokalizacji, wystarczy skopiować adres do schowka, uruchomić program Internet Explorer 9 i otworzyć w nim nową kartę. Na tej stronie w obszarze Użyj akceleratora należy kliknąć pozycję Pokaż skopiowany tekst, a następnie wskazać akcelerator wybrany do otwierania mapy. Jeśli chcemy skorzystać z akceleratora innego, niż domyślne, wybieramy pozycję Wszystkie akceleratory i klikamy żądaną pozycję.

Dodawanie nowych akceleratorów

Program Internet Explorer 9 oferuje domyślny zestaw akceleratorów, ale akceleratory można również dodawać lub usuwać według własnego uznania. W otwartym oknie Internet Explorer 9 klikamy przycisk Narzędzia, a następnie wybieramy polecenie Zarządzaj dodatkami. W oknie Zarządzanie dodatkami w obszarze Rodzaje dodatków klikamy pozycję Akceleratory, a następnie przycisk Znajdź więcej akceleratorów. Otwarta zostanie strona galerii dodatków. W niej umieszczone są zarówno akceleratory, jak i obiekty Web Slice. Klikamy wybraną kategorię, a następnie dodajemy wybrany akcelerator za pomocą przycisku Click to Install.

Zarządzanie akceleratorami

Aby otworzyć okno konfiguracji akceleratorów, w oknie Internet Explorer 9, po prawej stronie, wybieramy ikonę Narzędzia, a następnie klikamy polecenie Zarządzaj dodatkami. W nowym oknie w obszarze Rodzaje dodatków wybieramy pozycję Akceleratory. Pojawi się lista zainstalowanych akceleratorów. Po wybraniu któregoś z nich, można zmienić status danego akceleratora klikając przycisk Włącz, Wyłącz, Ustaw jako domyślny lub Cofnij ustawienie jako domyślny (różne z nich będą pojawiać się w zależności od aktualnego statusu akceleratora). Ponadto można wyświetlić stronę główną usługi akceleratora lub witrynę, z którą usługa współpracuje, a także usunąć zbędny już akcelerator.

Zastosowanie akceleratorów

Z pewnością akceleratory nie należą do narzędzia, z którego pomocy każdy będzie intuicyjnie korzystał. Wymagają nieco przyzwyczajenia się do ich obecności i wyrobienia nowych nawyków podczas surfowania po Internecie. To dodatki z cyklu "jedni je kochają, drudzy nienawidzą". Faktem jest, że gdy już przyzwyczaimy się do korzystania z nich, mogą nieco usprawnić nam życie w globalnej Sieci. Na plus trzeba odnotować, iż zakres tematyczny akceleratorów jest dość szeroki i wykorzystuje funkcje wielu popularnych portali internetowych. Tak, czy inaczej, zanim wyrobimy sobie własne zdanie o akceleratorach, warto spróbować choć trochę z nimi popracować.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Porady Internet Explorer