Większa kontrola prywatności. Nowe ustawienia w Windows 10

Większa kontrola prywatności. Nowe ustawienia w Windows 10

Krzysztof Sulikowski
14:49
11.01.2017
1 komentarz
2005 wyświetleń

Gdy na rynek wchodził Windows 10, niektórzy użytkownicy zaczęli wyrażać obawy o swoją prywatność. Wiąże się to choćby ze zbieraniem danych telemetrycznych z kompilacji Insider Preview. Microsoft postanowił (nie po raz pierwszy) rozwiać wszelkie wątpliwości i zaoferować użytkownikom "więcej kontroli nad swoimi danymi". Odbędzie się to na dwóch frontach: w nowym panelu Twoja prywatność na stronie konta Microsoft oraz w nowej konfiguracji systemu przy pierwszym uruchomieniu.

Zacznijmy od nowych ustawień konta Microsoft. Po zalogowaniu na stronie account.microsoft.com/privacy zyskamy dostęp do danych, takich jak historia wyszukiwania, dane przeglądania, dane lokalizacji i Notes Cortany. Dane z tych obszarów można wyczyścić, by usunąć ślady naszej aktywności.

Po zalogowaniu na konto w zakładce Twoja prywatność pojawi się dokładny opis każdego z wymienionych obszarów, a w poszczególnych zakładkach możemy zarządzać przypisanymi do nich danymi. Microsoft zapowiada, że będzie "kontynuował dodawanie dalszych funkcjonalności i kategorii danych".

Drugim etapem jest dołączenie nowego doświadczenia pierwszej konfiguracji (OOBE) w aktualizacji Windows 10 Creators Update. Zastąpi ono aktualnie używane ekspresowe ustawienia. "Kiedy przenosicie się z Windows 7 lub Windows 8, albo wykonujecie czystą instalację Windows 10, nowe doświadczenie konfiguracji w jasny sposób wyświetli proste, lecz ważne ustawienia, z których będziecie musieli wybrać swoje preferencje, nim ruszycie dalej z instalacją. Jeśli już używacie Windows 10, wykorzystamy powiadomienia, byście mogli wybrać swoje ustawienia prywatności" - tłumaczy Terry Myerson.

Nim nowe doświadczenie pierwszej konfiguracji stanie się publiczne w kwietniowej aktualizacji Creators Update, będą mogli z niego korzystać użytkownicy kompilacji Insider Preview. Stanie się to możliwe prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, kiedy kompilacja 15002 ukaże się jako obraz ISO.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2017/01/10/continuing-commitment-privacy-windows-10/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • Daniel 11:50 15.01.2017

    Na te nowe ustawienia przy instalowanie systemu nie trzeba było czekać na obraz ISO. Wystarczyło, że po zainstalowaniu przywrócimy system do ustawień początkowych bez zachowania żadnych plików.

Skomentuj

Autor